Kamu politikalarının değerlendirilmesinde başarı ve başarısızlık teorisi: Yenilenebilir enerji politikaları bağlamında Türkiye
The theory of success and failure in the assessment of public policies: Turkey in the context of renewable energy policies
  1. Tez No: 747528
  2. Yazar: ÖMER FUAD KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Energy, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Politika değerlendirme, politika sürecinin kimi zaman son basamağı, kimi zaman da yeni politika girdileri oluşturması sebebiyle öncü basamağı olarak ele alınmaktadır. Buna karşın bir politikanın sonuçları ile analiz edilmesi ve yeterli şekilde anlaşılabilmesi için politika değerlendirme süreçlerinde iyi şekilde tahlil edilmesi de oldukça önemlidir. Politika değerlendirme, politikanın karar alıcılarından politikadan etkilenen taraflara kadar tüm aktörler için kıymetlidir. Bunun kıymetin nedeni, politika aktörlerinin birbirleri ile etkileşime girmeleri, siyaset mekanizmasının sağlıklı şekilde çalışması, toplumun yönetime katılması, karar alıcıların niyetlerinin topluma sağlıklı şekilde aktarılması gibi pek çok yönden politika değerlendirme faaliyetlerinin olumlu katkı sunmasındadır. Enerji günlük hayatın olmazsa olmaz bir parçasıdır ve dünya genelinde devletin küçülmesine ilişkin yaklaşık yarım asırdır devam eden bir akıma karşın hükümetlerin yönetmekten vazgeçemedikleri bir alan olarak karşımızdadır. Enerji politikalarının üretim ve dağıtımının belirli oranlarda özel sektöre hizmet devrinin yapıldığı ülkemizde de benzer bir yaklaşım söz konusudur. Karar alıcılar, enerji yönetiminde düzenleyici ve hakem devlet rolünün yanında kısmen müdahaleci devlet elbisesini de dönem dönem giymekten çekinmiyor gözükmektedir. Yenilebilir enerji politikaları ise Türkiye'nin karar alma mekanizmaları içerisinde yoğrulan enerji politikalarının önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Çalışma, enerji politikalarının hedef ve stratejisini yenilenebilir enerji dahilinde irdelemekte ve buna ilişkin bir politika analizi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Policy evaluation is sometimes considered as the last step of the policy process and sometimes as the leading step because it creates new policy inputs. However, in order for a policy to be analyzed with its results and understood adequately, it is also very important to analyze it well in policy evaluation processes. Policy evaluation is valuable for all actors, from policy decision makers to policy-affected parties. The reason for this is that policy evaluation activities make a positive contribution in many ways, such as the interaction of policy actors with each other, the healthy functioning of the political mechanism, the participation of the society in the administration, the healthy transfer of the intentions of the decision makers to the society. Energy is an indispensable part of daily life, and it is an area that governments cannot give up managing, despite the trend of shrinking the state around the world for almost half a century. A similar approach is in question in Turkey, where the generation and distribution of energy policies are transferred to the private sector at certain rates. Decision makers do not seem to hesitate to apply the partially interventionist state approach from time to time, as well as the regulatory and arbitrator state role in energy management. Renewable energy policies, on the other hand, constitute an important pillar of energy policies that are kneaded in Turkey's decision-making mechanisms. The study examines the target and strategy of energy policies within the scope of renewable energy and presents a policy analysis regarding this.