Turkish validity and reliability of celiac disease dutch questionnaire (CDDUX)
Çölyak hastalığı yaşam kalitesi anketi (Celiac disease dutch questionnaire [CDDUX])'in Türkçe güvenilirliği ve geçerliliği
- Tez No: 747543
- Danışmanlar: DOÇ. BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çölyak hastalarının yaşam kalitesi, tanı öncesi çok sayıda gastrointestinal şikayetleri olduğu için düşük olabileceği gibi tanıdan sonra da glutensiz diyete ragmen düşük olabilmektedir. Glütensiz diyete katı bir şekilde uyum semptom kontrolünü sağlamanın yanısıra yaşam kalitesini iyileştirmek için bir ön koşuldur. Ancak katı glutensiz diyet hastaların günlük yaşamlarında sosyal kısıtlanmalara neden olmakta ve yaşam kalitelerinin düşük olmasına yol açabilmektedir Sağlığın hasta tarafından bildirilen sonucu için iyi bir gösterge olan hastalıkla ilgili yaşam kalitesi ölçekleri, hem tıbbi araştırmalarda hem de klinik uygulamalarda önemli olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada çölyak hastalığı olan çocuklarda yaşam kalitesini değerlendirmek için dünya çapında en çok kullanılan ölçek olan CDDUX'un Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Hem çocuklar hem de ebeveynleri için Cronbach Alfa skoru oldukça yüksek saptanmıştır (0.86 (çocuklar), 0.89 (ebeveynler)) Türkçe CDDUX'un geçerliliğini test etmek için kullanılan genel bir yaşam kalitesi ölçeği olan PedsQL, CDDUX'un her iki formuyla da (çocuk ve ebeveyn) istatistiksel olarak anlamlı düşük seviyede negatif korelasyon göstermiştir. CDDUX'un çocuk ve ebeveyn formları arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır. CDDUX ebeveyn skorunu anlamlı olarak etkileyen tek değişken ebeveynlerin evlilik durumudur. CDDUX çocuk ve ebeveyn formları için diğer parametrelerle anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. CDDUX'un Türkçe versiyonu, çölyak hastalığı olan çocuklarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için kabul edilebilir, geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The QoL of the patients with CD may be low, especially because they have many gastrointestinal complaints before the diagnosis. Strict adherence to the GFD after diagnosis ensures symptom control and is a prerequisite for improving QoL. But on the other hand, the strict GFD causes serious social limitations in their daily lives and their QoL may still be low. The health-related QoL in patients with CD which is a good indicator for patient-reported outcome of the health has been considered important in both medical research and clinical practice. It is aimed to test the validity and reliability of the CDDUX in Turkish children with CD which is the most used worldwide to evaluate the QoL the children with CD. The tool showed high or excellent internal consistency for both children and their parents (Cronbach's Alpha Scores:0.86 (children), 0.89 (parents)). A generic QoL instrument, PedsQL scale which was used for testing the convergent validity of the Turkish CDDUX, showed statistically significant negative low-level correlation with both forms of CDDUX (child and parent). There was a positive and statistically significant correlation between the forms of CDDUX children and parents. The only variable affects the CDDUX parents score was marital status. There was no signifant correlation between the other parameters for both forms of the CDDUX. The Turkish version of the CDDUX is an acceptable, valid, and reliable scale for the assessment of QoL the children who have CD.