Genç erkek futbolcuların yo-yo aralıklı toparlanma (seviye 1 ve 2) test performansının yaş ve oyun pozisyonlarına göre karşılaştırılması
Compari̇son of the yo-yo intermittent recovery (level 1 and 2) test performance i̇n young male football players accordi̇ng to age and playi̇ng posi̇ti̇ons
- Tez No: 747550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONUR SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç erkek futbolcuların Yo-Yo aralıklı toparlanma seviye 1 ve 2 test performanslarının yaş ve oyun pozisyonlarına göre karşılaştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmaya farklı yaş (13, 14, 15, 16, 17, 18) ve oyun pozisyonlarında (kaleci, stoper, bek, orta saha, kanat ve forvet) mücadele eden toplam 106 amatör erkek futbolcu (yaş: 15,38 1,68 yıl, boy: 167,12 ,12 cm, kilo: 54,22 11,24 kg) gönüllü olarak katıldı. Çalışmada, katılımcılara Yo-Yo aralıklı toparlanma seviye 1 (Yo-Yo AT1) ve seviye 2 (Yo-Yo AT2) testleri uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arası farklılıkları gösteren Tukey ikili karşılaştırma testleri kullanıldı. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların Yo-Yo AT1 test performansları bakımından yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemesine rağmen (p>0,05), Yo-Yo AT2 test performansları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu elde edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak; daha yüksek bir koşu hızında gerçekleştirilen AT2 test performansında yaş kriterinin önemli bir faktör olduğu, oyun pozisyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen, her iki Yo-Yo AT testi esnasında en düşük koşu mesafesinin kaleciler tarafından kat edildiği, ayrıca kaleciler için aerobik kapasitenin başarılı bir performans için önemli bir performans kriteri olmamasından dolayı kalecilerin daha düşük koşu performansına sahip oldukları ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the Yo-Yo intermittent recovery level 1 and 2 test performances of young male soccer players according to age and playing position. For this purpose, a total of 106 amateur male soccer players (age: 15,38 1,68 years, height: 167,12 ,12 cm, weight: 54.22 11,24 kg) of different ages (13, 14, 15, 16, 17, 18) and playing positions (goalkeeper, center back, fullback, midfield, winger and forward) have participated voluntarily in the study. In the study, Yo-Yo intermittent recovery level 1 (Yo-Yo IR1) and level 2 (Yo-Yo IR2) tests have been performed. Descriptive statistics, one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey pairwise comparison tests have been used to evaluate the data. According to the results of the analysis, although there was no statistically significant difference between the age groups of the participants in terms of Yo-Yo IR1 test performances (p>0.05), a statistically significant difference has been found in terms of Yo-Yo IR2 test performances (p0,05). In conclusion, it can be argued that age is an important factor in AT2 test performance performed at a higher running speed, although there is no statistically significant difference between the playing positions, the lowest running distance has covered by goalkeepers during both Yo-Yo AT tests, and goalkeepers have a lower running performance because aerobic capacity is not an important performance criterion for a successful performance.