Kardiyoverter defibrilatörlü hastalarda insan bakım modeli temelli hemşirelik girişimlerinin psikososyal uyuma etkisi
The effect of human care model-based nursing interventions on psychosocial adjustment in patients with cardioverter defibrillator
- Tez No: 747560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kardiyoverter Defibrilatörlü Hastalarda İnsan Bakım Modeli Temelli Hemşirelik Girişimlerinin Psikososyal Uyuma Etkisi Amaç: Araştırma, kardiyoverter defibrilatörlü hastalarda insan bakım modeli temelli hemşirelik girişimlerinin psikososyal uyuma etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, deneysel araştırma tasarımlarından olan ön test- son test kontrol gruplu tasarıma sahip, randomize kontrollü girişimsel bir araştırmadır. Araştırmanın, dahil edilme kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörlü (ICD) hastalar araştırmaya kabul edilmiştir. Araştırmada girişim grubunda 30 ve kontrol grubunda 30 hasta olmak, üzere, toplam 60 hasta yer almıştır. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu ve“Hastalığa, Psikososyal, Uyum-Öz Bildirim, Ölçeği (Psychosocial Adjustment to Illness-Self-Report Scale-PAIS-SR) ile toplanmıştır. Girişim grubundaki hastalara Watson İnsan Bakım Model'ine (İBM) temellendirilmiş hemşirelik girişimleri uygulanmıştır. Veri analizinde; Ki-Kare testi, t testi, Mann-Whitney-U testi, Wilcoxon signed-rank testi kullanılmıştır. İstatistiksel önemlilik düzeyi p˂0.05, etki büyüklüğü ε2 ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın etik izinleri alınmıştır.”Bulgular: Girişim grubundaki hastaların ön test PAIS-SR ölçeği toplam ölçek puan ortalaması 80.60±13.36, kontrol grubundaki hastaların ise 86.30 ± 12.47'dir. Girişim grubundaki hastaların son test PAIS-SR ölçeği toplam ölçek puan ortalaması 25.00±6.93, kontrol grubundaki hastaların ise 89.03±14.85'tir. Girişim ve kontrol grubundaki hastaların ön test PAIS-SR ölçeği toplam ve alt ölçek puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Human Care Model-Based Nursing Interventions on Psychosocial Adjustment in Patients with Cardioverter Defibrillator Objective: The study was conducted to evaluate the effect of human care model-based nursing interventions on psychosocial adaptation in patients with cardioverter defibrillator. Method: The research is a randomized controlled interventional study with a pretest-posttest control group design, which is one of the experimental research designs. Patients with an implantable cardioverter defibrillator (ICD) who met the study inclusion criteria and volunteered to participate in the study were included in the study. A total of 60 patients, 30 in the intervention group and 30 in the control group, were included in the study. The data of the study were collected with the Introductory Information Form and Psychosocial Adjustment to Illness-Self-Report Scale (PAIS-SR). Nursing interventions based on the Watson Human Care Model (IBM) were applied to the patients in the intervention group. In data analysis; Chi-square test, t test, Mann-Whitney-U test, Wilcoxon signed-rank test were used. Statistical significance level was evaluated with p˂0.05, effect size ε2. Ethical permissions were obtained for the study. Results: The mean pre-test PAIS-SR scale total scale score of the patients in the intervention group was 80.60±13.36, and the patients in the control group were 86.30±12.47. The mean post-test PAIS-SR scale total scale score of the patients in the intervention group was 25.00±6.93, and the patients in the control group were 89.03±14.85. The difference between the pretest PAIS-SR scale total and subscale mean scores of the patients in the intervention and control groups was not statistically significant (p> 0.05).