Özgül öğrenme güçlüğü veya zihinsel engelli tanısı almış çocukların ebeveynlerinde psikolojik sağlamlık düzeyleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience levels and life satisfaction in parents of children with specific learning disability or intellectual disabilities
  1. Tez No: 747567
  2. Yazar: BÜŞRA FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY KILINÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada çocuğu zihinsel yetersizlik veya özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış ebeveynlerin psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeylerinin çocuğu herhangi bir tanı almamış ebeveynlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 180 (60 zihinsel yetersizlik tanısı, 60 özgül öğrenme güçlüğü tanısı ve 60 kontrol grubu) ebeveyn dahil edilmiştir. Ebeveynlerin psikolojik sağlamlıklarını ölçmek için Yetişkin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), yaşam doyumlarını ölçmek için ise Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği (YYDÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the psychological resilience and life satisfaction levels of parents whose children were diagnosed with intellectual disability or specific learning disability with those whose children did not have any diagnosis. 180 (60 diagnosed with intellectual disability, 60 diagnosed with specific learning disability and 60 control group) parents were included in the study. The Adult Resilience Scale (YPRS) was used to measure the resilience of the parents, and the Adult Life Satisfaction Scale (ASRS) was used to measure their life satisfaction.