Kojenerasyon tesislerinde güç üretim sistemlerinin ekserjik performans analizi Burdur şeker fabrikası
Exergic performance of power generation systems in cogeneration facilities anal Burdur sugar factory
  1. Tez No: 747608
  2. Yazar: AHMET AKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTINKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, şeker fabrikalarında bulunan kojenerasyon güç üretimlerine enerji ve ekserji analizleri uygulanmıştır. Örnek olarak Burdur Şeker Fabrikası ele alınmıştır. Endüstriyel sistemlerdeki güç üretim sistemlerinin enerji ve ekserji analizleri termodinamiksel peformans açısından büyük öneme sahiptir. Yapılan bu analizler güç üretim sistemlerinin verimliliğini artırmaktır. Bu çalışmada yapılan analizler sonucunda güç üretim sisteminin bileşenlerinden olan Buhar türbini-I ve Buhar türbini-II üretilen güc sırasıyla 5141 kW ve 2247 kW, enerji verimlilikleri sırasıyla %13.12'ye %12.33 ve ekserji verimlileri sırasıyla %76.27 ve %79.26 olarak hesaplanmıştır. Ekserji yıkımları ise sırasıyla 1600 kW ve 588.1 kW olarak bulunmuştur. Ayrıca sistemin genel verimi %76 olarak bulunmuştur. Bu yüksek enerjiye sahip buharın proses ısısında şeker üretiminde kullanılmasının faydalı işe dönüştürülmesiyle elde edilmiş yüksek sistem verimi bu tesislerde bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As an instance, Burdur Sugar Factory has been taken. Energy and exergy analysis of power generation systems in industrial systems are of great importance from the point of view of thermodynamic performance. These analyzes are carried out to increase the efficiency of power generation systems. As a result of the analysis in this study steam turbine -I and steam turbine-II, which are component of power production system, found to be 5141 kW 2247 kW power generation, energy efficiency 13.12% and 12.33%, exergy efficiency 76.27% and 79.26%, respectively. The exergy destruction was found to be 1600 kW and 588.1 kW, respectively. Moreover, the overall efficiency of the system was found to be 76%. It has been observed that the high system efficiency obtained by converting the use of this high-energy steam in the production of sugar at process temperature into useful work is found in these facilities.