Badminton sporcularının egzersiz bağımlılığı ile yaşam kalitesi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between exercise addiction and quality levels of badminton athletes
- Tez No: 747640
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KUL, DR. YILMAZ ÜNLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bayburt Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fiziksel etkinliklerin planlı ve programlı bir formda gerçekleştirilmesi egzersiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Egzersiz olgusunun ana hedefi durağan bir yaşam biçiminden uzaklaşıp olası rahatsızlıkların önüne geçilmesi ile ideal sağlık parametrelerine sahip olmaktır. Bu bağlamda tez çalışmasının amacını badminton sporcularının egzersiz bağımlılığı ile yaşam kalitesi düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bu verilerin demografik değişkenler açısından incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma grubunu 384 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama amacı ile“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”ve“WHOQOL-BREF”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımları, Levene Testi, Pearson Korelasyon Analizi, One-Way ANOVA ve t-Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Performing physical activities in a planned and programmed form appears as exercise. The main goal of the exercise phenomenon is to move away from a sedentary lifestyle and to have ideal health parameters by preventing possible ailments. In this context, the aim of the thesis study is to evaluate the relationship between exercise addiction and quality of life of badminton athletes and to examine these data in terms of demographic variables. The research group consists of 384 participants.“Exercise Addiction Scale”and“WHOQOL-BREF”were used for data collection. Percentage and frequency distributions, Levene Test, Pearson Correlation Analysis, One-Way ANOVA and t-Test were used in the analysis of the data.