Laboratuvarımıza başvuran immünsüprese ve bazı kronik hastalığı olan kişilerde bağırsak parazitlerinin dağılımı
Distribution of intestinal parasites in immunosuppressed and some chronic diseases admitted to our laboratory
- Tez No: 747652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, immunsüprese ve bazı kronik rahatsızlığı olan hastalarda bağırsak parazitlerinin dağılımını belirlemek ve önemini ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışma, Eylül-Aralık 2021 tarihleri arasında, Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezine diyaliz, diyabet ve kanser şikayetleri ile başvuran, yaşları 18-80 arasında olan toplam 300 hasta üzerinde yürütüldü. Kontrol grubu ise herhangi kronik bir hastalığı olmayan ve immünkompetant 100 kişiden oluşturuldu. Dışkı örnekleri önce makroskobik olarak incelendi. Bu dışkı örnekleri daha sonra nativ-Lugol, çinko sülfat yüzdürme, formol eter çöktürme ve Modifiye asit fast boyama yöntemleriyle incelendi. Hasta grubundaki 300 hastanın 96'sında (%32), kontrol grubundaki 100 bireyin üçünde (%3) parazit saptandı. Çalışmada beş protozoon, üç helmint olmak üzere sekiz parazit türü belirlendi. Hasta grubunun %10.3'ünde G. intestinalis, %8.7'sinde B. hominis (%5'i bol B. hominis), %8'inde E. coli, %6.7'sinde Cryptosporidium spp., %6'sında A. lumbricoides, %3'ünde Taenia spp., %1.7'sinde C. cayetanensis ve H. nana saptandı. Çalışmada en çok formol eter çöktürme yöntemi ile parazit saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the distribution of intestinal parasites in immunosuppressed and patients with some chronic diseases and to reveal their importance. The study was carried out on a total of 300 patients aged between 18-80 who applied to Van YYU Dursun Odabaş Medical Center with complaints of dialysis, diabetes and cancer between September and December 2021. The control group consisted of 100 immunocompetent individuals without any chronic disease. Stool samples were first examined macroscopically. These stool samples were then analyzed by native-Lugol, zinc sulfate flotation, formol ether precipitation and Modified acid fast stain methods. Parasites were detected in 96 (32%) of 300 patients in the patient group and in three (3%) of 100 individuals in the control group. Eight parasite species, including five protozoa and three helminths, were identified in the study. 10.3% of the patient group had G. intestinalis, 8.7% B. hominis (5% abundant bol B. hominis), 8% E. coli, 6.7% Cryptosporidium spp., 6% A. lumbricoides, 3% Taenia spp., 1.7% C. cayetanensis and H. nana were detected in. In the study, parasite was detected mostly by formol ether precipitation method. In the study, a statistically significant relationship was found between the incidence of parasites and the use of animal husbandry and sewage system.