Nanoparçacık ve meyve tohumu içeren nano yapılı biyopolimerden oluşan çevre dostu ambalajların hazırlanması ve karakterizasyonu
Preperati̇on and characteri̇zati̇on of eco-friendly active packaging consiting of nanostructed biopolymer matrix with nanoparticles or fruit seeds
  1. Tez No: 747673
  2. Yazar: ELİF İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY HİLAL GÜBBÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Diğer malzemelere göre daha avantajlı olan plastikler endüstride geniş uygulama alanına sahiptir. Hemen her endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Bunun sonucunda ise dünya üzerinde biriken plastik atık miktarı fazladır. Ve her geçen gün biriken atık miktarı artmaktadır. Her ne kadar plastiklerin geri dönüşümü mümkün olsada küresel ölçekte plastiklerin çoğunun geri kazanılacağı işleme teknolojileri yetersizdir. Bunun için son zamanlarda plastik malzemelere alternatif ürünlerle ilgili çalışmalar büyük önem kazanmıştır. Hali hazırda, biyoplastik malzemeler üretilmekte ve bazı alanlarda (örn.; ambalaj malzemeleri) plastiğin yerini almaya başlamıştır. Plastikler için iyi bir alternatif olsa hala tek başına kullanım için yeterli değildir. Gıda ambalajı olarak kullanılan bazı biyopolimerlerin mekanik ve termal özellikleri düşük olması sebebiyle paketli ürünlerin çabuk bozulmasına ve hızlı mikrobiyal kontaminasyona duyarlı hale gelmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, kahve, yeşil kahve ve hurma çekirdeklerinden sentezlenen gümüş nanopartikülleriyle antibakteriyel biyoplastik filmler çalışılmış olup karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastics, which are more advantageous than other materials, have a wide application area in the industry. It is used in almost every industrial area. Due to its wide applications, the amount of plastic waste accumulated in the world is high. And the amount of waste accumulating is increasing day by day. Although recycling of plastics is possible, processing technologies to recover most of the plastics on a global scale are insufficient. For this reason, studies on alternative products to plastic materials have gained great importance recently. Although it is a good alternative for plastics, it is still not sufficient for use alone. It is known that some biopolymers used as food packaging cause rapid deterioration of packaged products and become susceptible to rapid microbial contamination due to their low mechanical and thermal properties. In this study, silver nanoparticles synthesized from coffee, green coffee and date beans and antibacterial bioplastic films were studied and their characterizations were made.