3 boyutlu uzayda MHD denklemlerının sayısal çözümü
Numerical solutions of 3D MHD equations
- Tez No: 747782
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez de temel amaç olarak üç boyutlu (3-D) MagnetoHidroDinamik (MHD) denklemlerinin sayısal çözümü incelenmiştir. İlk olarak Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEYFEM) ve Sınır Elemanlar Yöntemlerinin (SEY-BEM) 3-Boyutlu uzaydaki formülasyonları Laplace denklemi için ayrıntılı olarak verilmiş, her iki yöntem denklemin çözümleri bulunmuş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Daha sonra konveksiyon ve difüzyon probleminin çözümü Stabilize edilmiş Sonlu Elemanlar Yöntemi ile formüle edilmiş ve konveksiyon baskın durumlar için kararlı çözümler elde edilmiştir. Formülasyonu verilen stabilize yöntem, küp veya küre bölgelerde tanımlanan 3 Boyutlu MHD denklemlerinin çözümüne uygulanmıştır. En son aşamada ise problemin en genel halinin olduğu, sonsuz bölgede manyetik ortam içerisindeki MHD problemin küp veya küre bölgelerde farklı parametre değerleri için çözümleri elde edilmiş ve bulunan sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyzed the numerical solutions of the 3D MagnetoHydroDynamic (MHD) equations. Firstly, both the Finite Element Method (FEM) and the Boundary Element Method (BEM) formulations of the Laplace equations are given in detail. Numerical solutions are obtained for the both method and compared. Next, the stabilized finite element method formulation of the convection-diffusion equations is proposed and stable solutions are obtained for the convection dominated case. Later, the proposed stabilized formulation is applied to the numerical solutions of the 3D MHD equations defined on either spherical or cubic domain. Finally, the most general case of the problem which is the 3D MHD equations on spherical or cubic domain defined on the infinite conducting medium is considered. The solutions are obtained for the different problem parameters and the detailed discussions are provided.