The effect of ankaferd blood stopper on damage caused in vascular structures of rats given cadmium
Kadmiyum verilen sıçanların damar yapılarında oluşan hasara karşı ankaferd blood stoper'n etkisi
  1. Tez No: 747804
  2. Yazar: NALAN SÜNBÜLCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AYDIN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda sıçanlarda kadmiyum (Cd) toksititesinin damarlarda oluşturduğu hasara karşı Ankaferd Blood Stoper (ABS)'ın etkisini göstermeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda kiloları 350-450 gr aralığında, toplam 32 tane Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Her grupta 8 sıçan olacak şekilde (n=8) Kontrol, Cd, ABS, Cd+ABS grupları oluşturuldu.Kontrol grubuna 0,5 ml serum fizyolojik, Cd grubuna 0,5 ml CdCl2, ABS grubuna 0,5ml ABS, Cd+ABS grubuna 0,5 ml CdCl2+ABS intraperitonel (ip) yoldan uygulandı. 6 saat sonra sıçanlar anestezi altında sakrifiye edilerek histopatolojik çalışmalar için damar dokuları ve biyokimyasal analizler için kanları alındı.Histolojik doku takipleri yapılıp histokimyasal ve immunohistokimyasal boyamalar gerçekleştirildi. Bulgular:Çalışmamızın histopatolojik incelemeleri sonucunda kontrol grubuna aitsıçanların aort dokusunda herhangi bir histopatolojik bulguya rastlanılmamıştır. Kontrol grubuna benzer şekilde ABS grubunda da histopatolojik bulgulara çok az rastlanmış ve sadece damar yapılarında hemoraji ve mononüklear hücre infiltrasyonu artışı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to show the effect of Ankaferd Blood Stopper (ABS) against the damage caused by cadmium (Cd) toxicity in the vessels, especially in the endothelial tissue in rats. Materials and Methods: In our study, a total of 32 Wistar Albino male rats weighing 350-450 gr were used. Control, Cd, ABS, Cadmium+ABS groups were formed with 8 rats in each group (n=8). Ml of physiological saline, 0.5 ml of CdCl2 to the Cd group, 0.5 ml of ABS to the ABS group, and 0.5 ml of CdCl2+ABS to the Cd+ABS group were administered intraperitoneally. After 6 hours, the rats were sacrificed under anesthesia and their vascular tissues were taken for histopathological studies and their blood was taken for biochemical analysis. Histological tissue follow-ups were performed and histochemical and immunohistochemical stainings were performed. Results: As a result of histopathological examinations at the end of our study, no histopathological findings were found in the aortic tissue of the rats belonging to the control group. Similar to the control group, histopathological findings were very rare in the ABS group, and hemorrhage and increased mononuclear cell infiltration were observed only in the vascular structures.