Kullanıcı deneyiminin kullanıcı değeriyle kültürel bağlamda ilişkisinin Türk kahve makinesi ve cezve üzerinden incelenmesi
An examination of the relationship of user experience and user value in cultural context through the Turkish coffee machine and coffee pot
- Tez No: 747854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM SELAMİ ÇİFTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte büyümeye ve değişmeye devam eden üretim ve tüketim ortamında rekabet edebilmek için farklı yollar aramaya başlanmıştır. Böylece tasarımın ve deneyimin önemi, aynı zamanda kullanım alanı artmaktadır. Benzer şekilde kullanıcıların ihtiyaçları, beklentileri ve günlük alışkanlıkları da değişmekte ve gelişmektedir. Endüstride ve akademide kullanıcı deneyimine ilgi büyük olmasına rağmen deneyimin ortak bir tanımında, nasıl değerlendirileceği ve tasarımda kullanılabilir araçlara nasıl dönüştürüleceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanıcı deneyimini anlamak, kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlayarak onların yaşam kalitesini iyileştiren, iyi oluşlarını etkileyen ürünler tasarlamak için önemlidir. Kullanıcı ürün etkileşiminde olumlu deneyimler yaratmanın yolu, kullanıcıyı odağa alarak, kullanıcı araştırmaları doğrultusunda deneyimlerin tasarlanmasıdır. Günümüzde kullanıcıların dönüşen beklentileriyle birlikte; somut ihtiyaçlarının yanında soyut ihtiyaçlarının da anlaşılması önemli hale gelmiştir. Bu durum, kullanıcıların kendilerini soyut kavramlarla ifade etmelerindeki zorluğu da beraberinde getirmiştir. Ürünlerle olumlu deneyimler yaratmak, kullanıcıların hayatlarına değer katan ürünler tasarlamak için kullanıcıyla empati kurmaya yönelik daha fazla araştırmaya ve uygulanabilir araçlara ihtiyaç vardır. Bu doğrultuda tez çalışmasında; kullanıcı-ürün etkileşimiyle oluşan kullanıcı değerlerine ulaşmak, kullanıcı değerlerini etkileyen kültürel bağlam ve kullanıcı deneyimiyle ilişkisini ortaya koymak ve alan çalışması sonucu elde edilen bulgularla tasarım araştırmacılarının faydalanabileceği bir çerçeve ortaya koymak hedeflenmiştir. Aynı zamanda temel ihtiyaçların yanında soyut ihtiyaçların anlaşılmasında kullanıcı hikayelerinden faydalanılarak kullanıcı araştırması için faydalı bir metodoloji sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has begun to seek different ways to compete in the production and consumption environment that continues to grow and change with technological developments. Thus, the importance of design and experience increases, therewithal the usage area of experience and design increases. Similarly, the needs, expectations and daily behaviour of users are also changing and developing. Although the interest in user experience in industry and academia is high, there is still a lack of systematic research on how to evaluate and measure user experience. At the same time, more research is still needed to transform experience into usable tools in design. Understanding the user experience is important to understand the real needs and expectations of users and to design products that improve their quality of life and affect their well-being. The way to create positive experiences in user-product interaction is to design experiences with user research by focusing on the user. Nowadays, with the changing expectations of users, it has become important to understand their both intangible and tangible needs. Users find it difficult to express their intangible needs. There is a need for more research and usable tools to empathize with the user in order to create positive experiences with products and to design products that add value to users' lives. This thesis study aims to introduce the relationship between user experience, user value and cultural context concepts. At the same time, aims to present a framework that design researchers can benefit from with the findings obtained as a result of the field study and present a useful methodology for user research by using user stories to understand intangible needs.