Uluslararası göçün ekonomi üzerine etkileri
The impacts of international migration on the economy
  1. Tez No: 747858
  2. Yazar: BURCU ÇALİŞKAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ikinci ve üçüncü bölümde spesifik anlamda ele alınan göç kavramı daha genel bir çerçevede değerlendirilmiş, göç olgusuna ilişkin temel kavramsal analizlere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde beyin göçü kavramı tanımlanmış, literatürde beyin göçüne yönelik yapılan çalışmalar ele alınarak beyin göçünün bir kazanıma dönüştürülmesi için uygulanabilecek alternatif bir sübvansiyon politikası üzerine bir çalışma yapılmıştır. Yapılan matematiksel analiz sonucunda zamanlaması farklı olarak planlanan sübvansiyon politikalarının beyin göçünü azaltabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye'de yer alan geçici koruma altındaki Suriyelilerin etkileri literatürdeki çalışmalar ele alınarak değerlendirilmiş ve akabinde Suriyelilerin Türkiye ekonomisine etkilerini incelemek üzere yapılan analizin sonuçlarına yer verilmiştir. Sentetik kontrol metodu kullanılarak yapılan analiz sonucunda genel anlamda Suriyelilerin Türkiye ekonomisinde enflasyon üzerinde bir belirleyici rol izlemedikleri, kayıt dışı istihdam oranına ise olumlu yönde katkı yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. İhracat, ithalat, GSYH ve işsizlik oranının izlediği patikalar ise her bölge bazında farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main parts. In the first part, the concept of migration, which is discussed specifically in the second and third chapters, is evaluated in a more general framework, and basic conceptual analyzes of the phenomenon of migration are given. In the second part of the study, the concept of brain drain has been defined, and a study has been made on an alternative subsidy policy that can be applied to transform the brain drain into a gain by considering the studies on brain drain in the literature. As a result of the mathematical analysis, it was concluded that the subsidy policies planned with different timings can reduce the brain drain. In the third part of the study, the effects of the Syrians under temporary protection in Turkey are evaluated by considering the studies in the literature, and then the results of the analysis made to examine the effects of the Syrians on the Turkish economy are given. As a result of the analysis made using the synthetic control method, it was concluded that in general, the Syrians did not follow a determinant role on inflation in the Turkish economy, and they contributed positively to the unregistered employment rate. The paths followed by exports, imports, GDP and unemployment rates differ for each region.