Öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin sosyal problem çözme becerileri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social problem solving skills and emotional intelligence levels of secondary school students with learning disabilities
  1. Tez No: 747902
  2. Yazar: SEYDA NUR BURGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE SUNAY YILDIRIM DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf kademesine devam eden öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sosyal problem çözme becerileri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitim gören ve öğrenme güçlüğü olan 70 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilere demografik bilgi formu, sosyal problem çözme düzeylerini ölçmek için“Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”(Serin, Serin ve Saygılı, 2010) ve duygusal zeka düzeylerini belirlemek için geçerlik güvenirlik çalışmaları Köksal (2007) tarafından yapılan“Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği: Çocuk ve Ergen Formu”uygulanmıştır. Öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin sosyal problem çözme ve duygusal zeka düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis-h teknikleri, sosyal problem çözme ve duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Pearson Momentler Çarpımı korelasyon tekniği kullanılarak SPSS paket programı üzerinde verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin sosyal problem çözme düzeylerinin cinsiyet, yaş ve sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği, duygusal zeka düzeylerinin ise cinsiyete, yaş ve sınıf düzeyine, kardeş sayısına, ebeveynlerin eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin sosyal problem çözme becerileri ve duygusal zeka düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between social problem solving skills and emotional intelligence levels of students with learning disabilities attending the 5th, 6th, 7th and 8th grades of secondary school. The study group of the research consists of 70 secondary school students with learning disabilities who receive supportive education in special education and rehabilitation centers in the Anatolian side of Istanbul in the 2021-2022 academic year. In the study, demographic information form was given to the students, the“Problem Solving Inventory for Children”(Serin, Serin, & Saygılı, 2010) was used to measure their social problem solving levels, and the“Bar-On Emotional Intelligence Scale: Child and Adolescent Form”whose validity and reliability studies were conducted by Köksal (2007) was used to determine their emotional intelligence levels. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis-H techniques was used to determine whether the social problem solving and emotional intelligence levels of middle school students with learning disabilities differ according to their demographic characteristics. Pearson Product Moments correlation technique was used to determine the relationship between social problem solving and emotional intelligence levels, the SPSS was used to carry out the analysis of the data. As a result of the analysis, it was found that the social problem solving levels of secondary school students with learning disabilities differed significantly according to gender, age and class level, while the emotional intelligence levels differed significantly according to gender, age and class level, number of siblings, and education level of parents. According to the research findings, positive and significant relationships were observed between social problem solving skills and emotional intelligence levels of secondary school students with learning disabilities.