Adölesanlarda aile beslenme ve fiziksel aktivite durumunun duygusal yeme davranışları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of family nutrition and physical activity status with emotional eating behaviors in adolescents
- Tez No: 747907
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; ergenlerde obezite riskinin araştırılması, aile beslenme ve fiziksel aktivite durumunun duygusal yeme davranışları ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne Şubat-Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuran 10-18 yaş arası hastalardan dahil edilme kriterlerine uyan ve ebeveynleri çalışmaya katılmayı kabul eden 210 gönüllü ile yapıldı. Çalışmada tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan ve ebeveyn tarafından doldurulması beklenen Hasta Bilgi Formu, Çocuk ve Ergenlerde Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ-Ç) ile ebeveyn ve çocuk tarafından doldurulması gereken soruları içeren Aile Beslenme ve Fiziksel Aktivite Tarama Ölçeği (ABFA) kullanıldı. Hastaların yapılan antropometrik ölçümlerine (boy, kilo, bel çevresi, üst kol çevresi) göre beden kitle indeksi (BKİ), boya göre, kiloya göre, BKİ'ya göre z skorları hesaplandı. Anne ve babaların BKİ değerleri hesaplanarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The goal of this study was to search the risk of obesity in adolescents, to evaluate the associations between family nutrition, physical activity status and emotional eating behaviors, and to examine the affecting factors in adolescents. Methods: This study was planned as a single-centered, prospective, cross-sectional study. This study was performed on 210 volunteers aged 10-18 years, who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine outpatients between February –august 2022, and whose parents agreed to participate in the study. Patient Information Form, which was prepared in line with the literature and expected to be filled out by the parents, the Emotional Eating Scale for Children and Adolescents (DES-C), and the Family Nutrition and Physical Activity (FNPA) Screening Tool, which includes the questions to be filled by the parents and the child, were used. Waist circumference, arm circumference, height and weight were measured. Accordingly, body mass index (BMI), patients' z scores according to height, weight, and BMI were calculated. The height and weight of the mothers and fathers were learned. BMI was calculated. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the obtained data.