Sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğretim sürecinin programın uygulama ilkelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of mathematics teaching process used by primary school teachers according to application principles of the program
- Tez No: 747925
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP BEYHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma; sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğretim süreçlerinin 2018 matematik dersi öğretim programının uygulama ilkelerine uygunluğu belirlenmek üzere hazırlanmıştır. Bu çalışmanın matematik derslerinde sınıf öğretmenlerine yol gösterici bir yansıtma aracı olarak kullanılması, öğretmenlerin programa ilişkin eksik ve yeterli yönleri konusunda farkındalık kazanmalarını sağlaması umulmaktadır. Geliştirilen programın başarıya ulaşabilmesinde programın geliştirilmesi ile öğretmenlerin uygulama ilkelerine yönelik yeterliliklerinin geliştirilmesinin bir bütün olarak ele alınmasının önemi konusunda eğitim yöneticilerine ışık tutması; araştırmacıların uygulama süreçlerindeki temel ilkeler üzerine araştırma yapmaları konusunda yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından matematik öğretim programının uygulama ilkelerine dikkat edilerek hazırlanan gözlem formu kullanılmıştır. Gözlem sonucunda elde edilen bulgularını desteklemek amacıyla yine araştırmacı tarafından matematik öğretim programının uygulama ilkeleri dikkate alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Gözlem ve görüşmeler neticesinde elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın örneklemi belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini Şanlıurfa/Siverek Yavuz Selim İlkokulu 4.sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde sınıf öğretmenlerinin genel olarak matematik öğretim programında yer alan uygulama ilkelerine hakim olmadıkları ve bu ilkelere derslerinde yeterli düzeyde yer vermedikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study; it was prepared to determine the compliance of primary school teachers' mathematics lesson teaching processes with the application principles of the 2018 mathematics lesson curriculum. It is hoped that this study will be used as a guiding reflection tool for primary school teachers in mathematics lessons, and that this study will help teachers gain awareness of the missing and sufficient aspects of the program. To shed light on the importance of considering the development of the program and the development of teachers' competencies for the principles of practice as a whole in the success of the developed program; it is thought that it will be a guide for researchers to conduct research on the basic principles in the implementation processes. Qualitative research method was used in this study. As a data collection tool, an observation form prepared by the researcher by paying attention to the application principles of the mathematics teaching program was used. In order to support the findings obtained as a result of the observation, a semi-structured interview form prepared by the researcher considering the application principles of the mathematics curriculum was used. The data obtained as a result of observations and interviews were analyzed using descriptive analysis method. While determining the sample of the research, easily accessible case sampling, one of the purposive sampling methods, was used. The sample of this research is Şanlıurfa/Siverek Yavuz Selim Primary School 4th grade teachers. When the findings obtained from the research are examined, it is seen that the primary school teachers generally do not have a good grasp of the application principles in the mathematics curriculum and they do not give sufficient place to these principles in their lessons.