Yabancı dil olarak Türkçe öğreten öğretim elemanlarının sınav hazırlama ve ölçme değerlendirme yeterlik algıları
Exam preparation and assessment proficiency perceptions of instructors teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 747926
  2. Yazar: NERMİN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak Türkçe öğreten öğretim elemanlarının sınav hazırlama ve ölçme değerlendirme süreçlerindeki yeterlik algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Boylu (2019) tarafından oluşturulmuş“Türkçeyi Yabancı Dil Olarak Öğretenlerin Sınav Hazırlama ve Değerlendirme Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek,“Basit Rastlantısal (Tesadüfi) Örneklem”kullanılarak yabancı dil olarak Türkçe öğretimi yapan gönüllü 100 katılımcıya uygulanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinde ve eğitimde sıklıkla kullanılan“Tarama (Survey)”modeline başvurularak betimsel bir çalışma oluşturulmuştur. Öğretim elemanlarının demografik özellikleri ve aynı zamanda alt problemler olarak belirlenen değişkenlerin yeterlik algıları üzerindeki etkisini belirlemek için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda ise yabancı dil olarak Türkçe öğreten öğretim elemanlarının yanıtlamış oldukları öz değerlendirme anketine göre kendilerini sınav hazırlama ve ölçme değerlendirme konularında yeterli buldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Alt problemler bağlamında ise öğretim elemanlarının demografik özelliklerinin öz yeterlilikleri üzerinde anlamlı bir fark bulunmadığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been done to determine the proficiency perceptions of the instructors teaching Turkish as a foreign language in the exam preparation and assessment and evaluation processes.“The Scale of Exam Preparation and Evaluation Proficiency Perceptions of Teachers Teaching Turkish as a Foreign Language”, was created by Boylu (2019), and was applied to 100 volunteer participants who teach Turkish as a foreign language by using a“Simple Random Sample”. A descriptive study, which is frequently used in quantitative research methods and education, was created by applying the“Survey”model. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were applied to determine the effects of the demographic characteristics of the instructors as well as the variables determined as sub-problems on their perceptions of efficacy. As a result of the study, it was found that the instructors teaching Turkish as a foreign language found themselves sufficient in exam preparation and assessment. In the context of the sub-problems, it was found that there was no significant difference in the demographic characteristics of the instructors on their self-efficacy.