A Study on the relationship between entrepreneurship and resistance to organisational change
Girişimcilik ve örgütsel değişime gösterilen direnç arasındaki ilişki üzerine çalışma
- Tez No: 74795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Günümüzde teknolojik ve çevresel değişimler ve yoğun global rekabet, girişimcilik kavramının her geçen gün daha da fazla gündeme gelmesinde vazgeçilmez birer rol oynarlar. Girişimciler tarafından harekete geçirilen küçük işletmeler, yeni iş alanlarının yaratılması, ürün ve servis yenilikleri gibi bir çok konuda ülke ekonomisine katkıda bulunurlar. Gerekli kaynakları biraraya getirebilme fırsatını yakalayan girişimciler, küçük işletmeleri kendi vizyonları doğrultusunda şekillendirirler. Bunun başarıya ulaşabilmesi için, girişimci sıfatını taşıyan kişinin bir takım özelliklere sahip olma gerekliliği kaçınılmazdır. Yapılan bir çok araştırma bu özelliklerin farklı, fakat birbirini tamamlayan yönlerini gözler önüne serer. Örgütsel değişim ise, çevreyle daimi bir etkileşim içerisinde bulunan işletmeler için kaçınılmaz bir kavramdır. Değişim yönetilebilir. Yani, değişime iten sebepler, ona duyulan ihtiyaç belirlenip, bu ihtiyacı giderebilecek yeni fikirler aranabilir. Bu ihtiyacı giderecek değişim çalışmalarının uygulama sürecindeki her nokta değişim yönetiminin bir parçasıdır. Değişim çalışmalarının uygulanması sırasında karşımıza önemli bir kavram olan 'Değişime Direnç'in çıkması, değişim yönetemindeki kaçınılmaz olgulardan biridir. Değişime direnci ortadan kaldırabilmek için değişime direncin sebeplerini bilmek gerektiğine inanan bir çok araştırmacı bu konuda çalışmalarda bulunmuştur. Bunlardan bazıları doğrudan bireyin kişisel özelliklerine odaklanırken, bazıları bir takım grup ve işletme içi IIözellikleri ortaya koyarlar. Bu araştırma için önemli olan bu iki kavram (Girişimcilik ve değişime direnç), girişimcilerin kişisel özellikleri ve değişime direnç gösterenlerin kişisel özellikleri arasında bir köprü kurularak, bir açıdan biraraya getirilmek istenmiştir. Hakikaten bu iki kavramın özellikleri biraraya getirildiğinde dikkati çeker benzerlikler çeşitli noktalarda karşımıza çıkarlar. Bu noktadan yola çıkarak, bu araştırmanın amacı, girişimci kişilik özelliklerine sahip çalışanların örgütsel değişime daha az direnç göstereceklerini ispatlamaktır. Ancak, yapılan analizler, bu iki kavram arasında anlamlı herhangi bir ilişki göstermemiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, technological, environmental changes and intensive global competition play an important role on the entrepreneurship concept. Small businesses that are opened and developed by entre preneurs create a number of new jobs, new products and services, and fuel the economy of our country. Entrepreneurs who have the oppurtunity to bring necessary re sources together, try to shape small businesses according to their visions. To be successful, the person who we call“entrepreneur”, must have some special personal characteristics. Previous studies list different aspects of these special personalities, traits and back ground. Organisational change is an inevitable concept for the organisa tions which are in constant interaction with their environment. Change can be managed. That is, reasons for change and need for change can be determined, and to meet the need for change, ideas can be searched. Besides this, every point in the implementation of change to meet this need, is a part of change management. Resistance to change, which comes into view during implemen tation of change, is also one of the inevitable concepts in change management. Some researchers who believe in the importance of overcoming reasons of resistance to change first, held many studies about this subject. Some of these reasons directly concern personal characteristics while some others are interested with some group and organisational factors. IVThese two concepts (Entrepreneurship and resistance to change) which have great importance for this study, are connected with each other from the points of characteristics of entrepreneurs and char acteristics of individuals who resist or accept change. When the characteristics of these two concepts are compared, great similarity between them can be observed. In this study, by analysing these similarities, the aim is deter mined as proving that if an individual in an organisation has an entrepreneurial characteristic, he/she will accept or show less resis tance to organisational changes. According to this relationship, if we want individuals support changes in organisations, selecting the employee who have entrepreneurial characteristics would be an ad vantage. To test this hypothesis, an entrepreneurship scale is formed to select the potential entrepreneurs in an organisation, and a change resistance scale is given to the same individuals to determine whether they will accept or resist a probable change idea. For deep er information, some demographics which are thought to have an impact on both concepts are analysed. Results give no significant relationship between these two con cepts. In other words, there is no significant relationship between entrepreneurship and responses given to organisational change. V