Gebelikte risk algısı ve stres düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of risk perception and stress level in pregnancy
  1. Tez No: 748006
  2. Yazar: AYTAN MAHARRAMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAĞMUR GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gebelerin gebelik risk algılarını ve gebeliğe özgü streslerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma Aralık 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında Erzurum Şehir Hastanesi kadın doğum polikliniklerine ve NST birimine rutin gebelik kontrolleri için gelen 18-35 yaş arası 410 sağlıklı gebe ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu,“Gebelikte Risk Algısı Ölçeği”ve“Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği”kullanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmış ve SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan gebelerin yaş ortalaması 25.75±4.05, evlilik süreleri 4.09±3.40 yıl olup, %40.2'si lise mezunu ve %53.2'si primipardır. Gebelerin gebelik risk algısı toplam puanı 2.43±1.82, ve gebeliğe özgü stres puan ortalaması 22.27±12.67'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the perceptions of pregnancy risk and pregnancy-specific stress of pregnant women. Materials and Methods: The study was conducted on 410 healthy pregnant women between the ages of 18-35 who came to the obstetrics outpatient clinics and NST unit of Erzurum City Hospital for routine pregnancy follow-ups between December 2021 and July 2022. The Personal Information Form,“The Perception of Pregnancy Risk Questionnaire,”and“The Pregnancy Stress Rating Scale”were used to collect the data. The data were collected by the researcher with the face-to-face interview technique and assessed using SPSS software. Results: The mean age of the pregnant women included in the study was 25.75±4.05 years, the duration of their marriages was 4.09±3.40 years, 40.2% of them were high school graduates, and 53.2% were primiparous. The pregnant women' pregnancy risk perception total mean score was 2.43±1.82, and their mean pregnancy-specific stress score was 22.27±12.67.