Sembolik etkileşim aracı olarak protokolün yazılı basında temsili
Representation of the protocol in printed press as a tool of symbolic interaction
  1. Tez No: 748017
  2. Yazar: FATMA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Protokol haberlerinin yazılı basında nasıl temsil edildiğinin ortaya konulmasının amaçlandığı bu tezde, varsayılan ilişki sembolik etkileşim çerçevesinde ele alınmaktadır. Sembolik etkileşim ve dramaturji yaklaşımı eksenindeki literatür, simgesel antropolojiden beslenerek oluşmaktadır. Türkiye'de 2001-2020 yılları arasında yazılı basına yansıyan seçme protokol haberleri ışığında, protokol meselesinin yazılı basında nasıl bir güç ve iktidar aracı olarak sunulduğu, protokolün önemli bir temsil gücüne sahip olduğu, bu sayede siyasi aktörlerin benliklerini açığa çıkardığı konusu aktarılmaktadır. Protokol konusu, yazılı basında oldukça zengin malzeme barındıran haberlere yansıyan yönüyle okunmaktadır. Teun van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntemiyle ele alınan seçme haber metinleri, makro ve mikro yapı bağlamında irdelenmektedir. Sembolik etkileşim yaklaşımının güçlü uğraklarından biri olan dramaturji yaklaşımı ekseninde, aktörlerin sözel ve davranışsal tepkilerinin yanı sıra, haberlere yansıyan sahne ve dekor unsurlarıyla göze çarpan temsiliyete yer verilmektedir. Bu temsiliyetin ağırlıklı olarak negatif söylemlerle yazılı basında haber olan yönü açığa çıkmaktadır. Toplumsal hayatın dayandığı ilişkiler ağının, pratik ilişkilerin bir yansıması olduğu ve toplum üyelerinin eylemlerinin sembolik bir bütünlük içinde anlam kazandığı sonucuna ulaşılmaktadır. Bu nedenle protokol konusunun, aktörlerin güç ve iktidar ilişkilerinde benlik ve kimlikleri üzerinden bir okumayı mümkün kılacak sembolik bir etkileşim aracı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which aims to reveal how protocol news is represented in the print media, the assumed relationship is discussed within the framework of symbolic interaction. The literature on the axis of symbolic interaction and dramaturgy approach feeds on symbolic anthropology. In the light of the selected protocol news in the print media between 2001 and 2020 in Turkey, the way the protocol issue is presented as a power tool in the print media and the fact that the protocol has an important representation power and thus the political actors reveal their identities are discussed. The subject of protocol is interpreted with the aspect that is reflected in the news containing very rich material in the written media. Selected news texts are examined using Teun van Dijk's critical discourse analysis method and in the context of macro and microstructure. On the axis of the dramaturgy approach, which is one of the powerful aspects of the symbolic interaction approach, representation that stands out with the scene and decor elements reflected in the news, as well as the verbal and behavioral reactions of the actors is included. The aspect of this representation, which mostly becomes newsworthy in the written media with negative rhetoric, is revealed. It is concluded that the network of relations on which social life is based is a reflection of practical relations, and the actions of the members of the society gain meaning in a symbolic integrity. For this reason, it is thought that the subject of the protocol is a symbolic interaction tool that will enable an interpretation through the self and identities of the actors in power relations.