Kaldırma ekipmanlarında fine kinney ve L tipi matris yöntemi ile risk değerlendirmesi
Fine kinney and lifting equipment risk assessment with L-TYPE matrix method
  1. Tez No: 748031
  2. Yazar: EVREN EVRENSEVDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Mechanical Engineering, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kaldıracın keşfiyle başlayan nesnelerin kaldırılması ve taşınması serüveni günümüzde çok çeşitli sistemlere sahip araçlarla kolaylıkla yapılmaktadır. İnsanların kendi güçleri ile yerinden kaldıramayacakları yükleri basit fizik kanunlarını kullanarak kaldırması, taşıması ve istifleyebilmesi iş ekipmanlarının desteği ile olabilmektedir. Asırlardan beri çeşitli tip ve kapasitede kaldırma ve taşıma araçları kullanılmaktadır. Endüstrinin gitgide büyümekte olduğu günümüzde kaldırma işlemleri her sektörde yapılmaktadır. Kaldırma ekipmanları sayesinde tüm süreçte verimlilik artarken zaman kaybı ve maliyet azalma sağlanmaktadır. Kaldırma ekipmanları ile gerçekleştirilen işlerde, yüklerin oluşturabileceği kaza zararlarının; zemin üzerinde yapılan çalışmalarda oluşabilecek kaza zararlarına göre çok daha fazla olacağı aşikardır. Kazalar; taşınan yükte, kaldıracın kendisinde ve çevrede ciddi hasar meydana getirebilmekte, işleyişte tıkanıklığa yol açabilmekte, zaman, maliyet, prestij kaybı yaratabilmektedir. Çoğu zaman da çalışanların yaralanmasına hatta ölmesine neden olabilmekledir. Kazaların gerçekleşmeden öngörülebilmesi, engellenebilmesi için İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, dolayısıyla alt yönetmelikleri risk değerlendirmesi yapılması gerekliliğinden savunulmuştur, proaktif yaklaşımı öngörmüştür. Fine Kinney ve L Tipi Matris yöntemleri ile risk değerlendirmeleri yapılarak kazaların skor üzerinden görülebilirliğini; yöntemler arasında üstünlük olup olmadığı sorusuna cevap bulunmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The adventure of lifting and transporting objects, which started with the discovery of the lever, is now easily done with vehicles with a wide variety of systems. With the support of work equipment, people can lift, carry and stack loads that they cannot lift with their own power, using simple physics laws. Various types and capacities of lifting and transport vehicles have been used for centuries. In today's world, where the industry is growing, lifting operations are carried out in every sector. Thanks to the lifting equipment, efficiency is increased in the whole process, while time loss and cost reduction are ensured. Accidental damage caused by loads in works performed with lifting equipment; It is obvious that it will be much more than the accident damages that may occur during the works on the ground. accidents; It can cause serious damage to the transported load, the lift itself and the environment, cause congestion in operation, and cause loss of time, cost and prestige. Most of the time, it can cause injury or even death of employees. Occupational Health and Safety Law and therefore its sub-regulations were defended from the necessity of risk assessment in order to predict and prevent the accidents before they happen, and envisaged a proactive approach. By making risk assessments with Fine Kinney and L Type Matrix methods, the visibility of the accidents over the score; It will be tried to find an answer to the question of whether there is an advantage among the methods.