Pyralidae ve crambidae güvelerindetimpanal organ morfolojisi
Tympanal organ morphologyin pyralidae and crambidae moths
- Tez No: 748042
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma böceklerde iletişimde önemli rol oynayan timpanal organ yapısının Lepidoptera taksonlarının sınıflandırılmasında ki yeri ve önemini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Timpanal organ böceklerde ses almada görev yapan bir çeşit duyu organıdır. Hayvanların iletişiminde algılama, predatörlerden kaçma, savunma, eşey bulma ve seçme, haberleşme, sosyal etkileşimlerini sağlamada önemli rol oynar. Farklı böcek gruplarında farklı yerlerde konumlanmıştır. Çalışmada Lepidoptera takımı içerisinde yer alan Pyralidae ve Crambidae familyasına ait taksonlarda timpanal organın morfolojik yapısı detaylı olarak araştırılmıştır. Türkiye'de bu konuda yapılmış ilk çalışmadır. Timpanal organ yapısına ait kısımlar ilk kez detaylı olarak incelenmiş ve tanısal olarak değerlendirilmiştir. Toplam 34 türe ait 200 birey incelenmiştir. İncelenen taksonların dağılımı: Pyralidae familyasına ait 2 alt familya ve 4 tribusa ait toplam 14 tür; Crambidae familyasına ait 7 alt familya ve 9 tribusa ait toplam 20 türdür. Timpanal organ yapısına ait sakkus timpani, bulla timpani, praesinktoryum, prosessus spiniform, prosessus timpani, pons timpani, rugae odontinae, interosegmental torako abdominal membran, venula, zona glabra timpani, paraspina, timpanum ve konjunktivum gibi kısımların morfolojileri karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Söz konusu karakterlerin Pyralidae ve Crambidae alt familyalarında taksonların ayrımında ayırt edici karakterler olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the place and importance of the tympanal organ structure, which plays an important role in communication in insects, in the classification of Lepidoptera taxa. The tympanal organ is a kind of sensory organ that functions in sound receiving in insects. It plays an important role in the communication of animals in terms of perception, escaping from predators, defense, finding and choosing a mate, communication and providing social interactions. It is located in different places in different insect groups. In this study, the morphological structure of the tympanal organ was investigated in detail in the taxa belonging to the Pyralidae and Crambidae families in the Lepidoptera order. It is the first study on this subject in Turkey. The parts of the tympanal organ structure were examined in detail for the first time and evaluated diagnostically. A total of 200 individu-als belonging to 34 species were examined. Distribution of taxa examined: A total of 14 species belonging to 2 subfamilies and 4 tribuses in the family Pyralidae; a total of 20 species belonging to 7 subfamilies and 9 tribuses in the Crambidae family. Comparative morphology of parts of the tympanal organ such as saccus tympani, bulla tympani, praecinctorium, proces-sus spiniforme, processus tympani, pons tympani, rugae odontinae, interosegmental thoraco abdominal membrane, venula secunda, zona glabra tympani, paraspina, tympanum and conjunktivum are given. It was concluded that the characters in question can be used as distinctive characters in the distinction of taxa in the subfamilies Pyralidae and Crambidae.