Primer kasa invaze olmayan mesane kanserli hastalarda serum ve idrar tgf-beta1, mmp-9, tımp-2, ngf düzeyleri ve serum nötrofil lenfosit oranı'nın nüks ve progresyonu öngörmedeki rolü
The role of serum and urine tgf-beta1, mmp-9, timp-2, ngf levels and serum neutrophils lymphocyte ratio in the prediction of recurrence and progression in primary non-muscle invasive bladder cancer patients
  1. Tez No: 733283
  2. Yazar: ÖZGÜR EFİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ. Bu çalışmada primer kasa invaze olmayan mesane kanserli hastaların serum ve idrar örneklerinde TGF-Beta1, MMP-9, TIMP-2, NGF düzeyleri ve serum nötrofil/lenfosit oranının biyobelirteç olarak tümör nüks ve progresyonu ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM. Çalışmaya primer kas invaziv olmayan 47 mesane tümörlü hasta ve 42 sağlıklı kontrolden oluşan toplam 89 kişi dahil edildi. Tüm hastaların kan ve idrar örnekleri ilk tanı anında alındı, bu örneklerde ELISA yöntemiyle TGF-Beta1, MMP-9, TIMP-2 ve NGF düzeylerine bakıldı ve serum nötrofil/lenfosit oranı tespit edildi. Hastaların demografik verileri, tümör evresi (Ta,T1), derecesi (düşük ve yüksek), tümör sayısı, tümör boyutu, nüks ve progresyon durumu kaydedildi. Biyobelirteç düzeyleri her iki grup arasında ve hasta grubun kendi içinde nüks ve progresyon durumuna göre karşılaştırıldı. İstatistiksel analizde her iki grup karşılaştırması için generalize linear model, biyobelirteçlerin nüks ve progresyona olan etkileri değerlendirmek için ise logistik regresyon modelleri kullanıldı. BULGULAR. Hasta grubunda serum nötrofil/lenfosit oranı generalize linear modelde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,033). İdrar MMP-9 (p: 0,077) ve serum TIMP-2 (p= 0.072) değerleri de hasta grubunda daha yüksek saptandı, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. MMP-9/TIMP-2 oranı da idrar ve serumda kontrol ve hasta grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Hastalık nüks ve progresyonuna ilişkin regresyon modellerinde nüks için vücut kitle indeksi ve serum MMP-9 düzeylerinde yükseklik saptandı (sırasıyla p=0,075, p=0,056), ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. Progresyon için oluşturulan modelde nötrofil/lenfosit oranının yüksekliği progresyon riskini arttırmakta (p=0,045), serum TGF-Beta1 düzeyinin yükselmesi (p=0,047) progresyon riskini azaltmaktadır. SONUÇ. Çalışılan biyobelirteçler içerisinden nötrofil/lenfosit oranının yüksek olmasının progresyon riskini arttırdığı ve serum TGF-Beta1 değerinin yüksek olmasının progresyon riskini azalttığı gösterilmiştir. TGF-Beta1, MMP-9, TIMP-2 ve NGF ile yüzeyel mesane tümörlerinin nüksetmesi arasında bir ilişki kurulamamıştır. MMP-9 değerlerinin istatistiksel anlamlılığa yakın çıkmasını, hasta sayısındaki azlıktan kaynaklandığı düşüncesindeyiz. Serum nötrofil/lenfosit oranının ve serum TGF-Beta1 değerinin hastalık progresyonunu öngörmede kullanılabilirli˘gini göstermek için geniş serili, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Aim of this study is to evaulate the relationship between tumor recurrence and progression of primary non-muscle invasive bladder cancer and urine/serum levels of TGFBeta1, MMP-9, TIMP-2, NGF and also the serum neutrophil/lymphocyte ratio. METHODS. Totally 89 subjects included into the study consisted of 47 patients with non-muscle invasive bladder cancer and 42 healthy controls. All samples collected at the time of primary diagnosis, determining the neutrophil/lympocyte ratio and ELISA assay for TGF-Beta1, MMP-9, TIMP-2 and NGF levels. The demographic data of patients, tumor stage (Ta,T1), tumor grade, number of tumors, tumor size, recurrence and progression status were recorded. Parameters related to progression and recurrence statistically analyzed between two groups and patient group in itself. Generalized linear model used for comparing two groups, and logistic regression model used to assess the impact of biomarkers on recurrence and progression. RESULTS. Serum neutrophil/lymphocyte ratio in patient group were statistically significantly higher than control group in generalized linear model (p=0.033). Urine MMP-9 (p=0.077) and serum TIMP-2 (p=0.072) levels were higher in the patient group but it wasn't statistically significant. Also MMP-9/TIMP-2 ratio in urine and serum wasn't statistically significiant between control and patient groups. Higher body mass index and serum levels of MMP9 (respectively, p=0.075, p=0.056) were detected at disease recurrence and progression related regression model for recurrence but it was not statistically significant. Elevation of neutrophil/lymphocyte ratio in the generated model for progression increases progression risk (p=0.045) and elevation of serum TGF-Beta1 level (p=0.047) reduces progression risk. CONCLUSION. It has been statistically shown the high neutrophil/lymphocyte ratio increases the risk of tumor progression and the high TGF-Beta1 levels reduces the progression risk in studied biomarkers. No statistically significant relationship detected between TGF-Beta1, MMP-9, TIMP-2 and NGF and recurrence of superficial bladder tumors. We believe that high MMP-9 levels can't reach statistical significance due to small numbers of patients. To demonstrate the value of serum neutrophil/lympocyte ratio and serum TGF-Beta1 levels in predicting disease progression, high number controlled studies are needed.