Sağlık sektöründe kadın hekimlerin karşılaştığı cinsiyet ayrımcılığı ve cam tavan sendromu
Female medical doctors' gender discrimination and glass ceiling syndrome i̇n healt hospitals
  1. Tez No: 748140
  2. Yazar: ESİN KADIK AKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, İşletme, Health Care Management, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Kadınların iş yaşamında yöneticilik pozisyonlarında yer almaya başladığı görülmektedir. Ancak iş dünyasında yer alan kadın sayısının hızla artmasına karşın, üst seviyede yer alan yönetici ve liderlerin arasında kadınları oranı oldukça azdır. Konu ile alakalı yapılan araştırmalar, kadın cinsiyetine sahip yönecitilerin pozisyonuna ulaşırken“Cam Tavan”olarak adlandırılan görülmeyen ve engellerin ve handikaplarla dolu olduğu görülmektedir. Cam tavan, kadın cinsiyetine sahip olanlar ile üst yönetim pozisyonunda yer alan ve onların başarı ve yeteneklerine bakılmaksızın kariyerlerinde yükselmelerine olanak tanımayan zorlukları ifade etmektedir. Bu çalışma, kadın yöneticilerde kariyer engelleri ve cam tavan sendromuna yönelik olarak hazırlanmıştır. Kadınların üst düzey yönetici pozisyonuna gelmelerindeki engeller üzerine görüş ve önerilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilecek bu çalışmaya göre; elde edilen bulgular kişilerin yöneticilere yönelik tutumları ile cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, eğitim düzeyi arasındaki ilişki değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
It is seen that women have started to take place in managerial positions in business life. However, despite the rapid increase in the number of women in the business world, the rate of women among senior managers and leaders is quite low. Researches on the subject show that while reaching the position of female administrators, there are invisible obstacles and handicaps called“Glass Ceiling”. The glass ceiling refers to the difficulties in women and senior management positions that do not allow them to advance in their careers, regardless of their success and abilities. This study has been prepared for career barriers and glass ceeling syndrome in female managers. According to this study, which will be carried out in order to determine the opinions and suggestions of women on the obstacles to reaching the senior management position; Findings obtained will evaluate the relationship between the attitudes of individuals towards managers and gender, age, number of children and education