Sağlık sektöründe çalışan erkek hekimlerin göç deneyimlerinin psikolojik boyutları
Psychological dimensions of migration experiences of male doctors working in the health sector
- Tez No: 953848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu yüksek lisans tezi, sağlık sektöründe çalışan erkeklerin göç deneyimlerinin psikolojik boyutlarını incelemektedir. Araştırma, göç sürecinin bireyler üzerindeki psikolojik etkilerini anlamak amacıyla nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, sağlık sektöründe görev yapan erkeklerden seçilmiş olup, derinlemesine mülakatlar yoluyla veriler toplanmıştır. Analizler, göç sürecinin stres, kimlik değişimi, iş tatmini ve sosyal entegrasyon gibi psikolojik alanlarda nasıl etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bulgular, göç eden sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkma stratejileri hakkında kapsamlı bilgiler sunmaktadır. Tez, sağlık sektöründe çalışan göçmen erkek hekimlerin psikolojik sağlığını desteklemeye yönelik önerilerde bulunarak hem bireysel hem de kurumsal düzeyde müdahale stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the psychological dimensions of the migration experiences of male doctors working in the health sector. The research was conducted using qualitative research methods in order to understand the psychological effects of the migration process on individuals. Participants were selected among male doctors working in the health sector and data were collected through in-depth interviews. Analyzes revealed how the migration process creates effects on psychological areas such as stress, identity change, job satisfaction and social integration. The findings provide comprehensive information about the challenges faced by migrating healthcare workers and strategies to cope with these challenges. The thesis contributes to the development of intervention strategies at both individual and institutional levels by making suggestions to support the psychological health of immigrant male physicians working in the health sector.