Borderline kişilik bozukluğu olan bireylerde zihinselleştirme ve bilişsel çarpıtmalar
Mentalizing and cognitive distortions in people with borderline personality disorder
  1. Tez No: 748206
  2. Yazar: EZGİ KEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda borderline kişilik bozukluğu (BKB) olan bireylerde zihinselleştirme üzerine araştırmalar literatürde dikkat çekmektedir. Mevcut çalışmada, borderline kişilik bozukluğu olan bireylerde zihinselleştirme ve bilişsel çarpıtmalar ve aynı zamanda BKB olan bireylerde zihinselleştirme ile bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmanın örneklemini 27 borderline kişilik bozukluğu tanısı olan, yaş ve cinsiyet bakımından benzer 27 borderline kişilik bozukluğu tanısı almayan bireyler oluşturmaktadır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Gözlerden Zihin Okuma Envanteri, Zihinselleştirme Ölçeği ve Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği uygulandı. Borderline kişilik bozukluğunda zihinselleştirmeyi ölçmek için Gözlerden Zihin Okuma ve Zihinselleştirme Ölçeği kullanıldı. Bilişsel çarpıtmaları ölçmek için ise Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği kullanıldı. Bu çalışmada, borderline kişilik bozukluğu tanılı bireylerde borderline kişilik bozukluğu olmayan bireylere göre bilişsel çarpıtmalar daha sık görüldü. Araştırmanın bulgularında borderline kişilik bozukluğu olan bireylerde olmayan bireylere göre zihinselleştirme düzeyinin daha düşük olduğu görüldü. Yapılan Spearman's Rho Analiz bulgularında borderline kişilik bozukluğu olan bireylerde zihinselleştirme ve bilişsel çarpıtmalar arasında negatif yönde ve orta seviyede(r=0,466; p=0,014), bir korelasyon görüldü. Analiz sonuçlarına göre borderline kişilik bozukluğu olan bireylerde zihinselleştirme düzeyi arttıkça, bilişsel çarpıtmaların azalmakta olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın, BKB tanılı hastalarla yapılacak olan görüşmelerde yararlı olacağı ve gelecek çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many research investigating mentalization in individuals with borderline personality disorder (BPD) has attracted attention in the literature. The present study investigated the relationship between mentalization and cognitive distortions in individuals diagnosed with borderline personality disorder, as well as between mentalization and cognitive distortions in individuals with BPD. The number of participants were fifty-four. There were two groups. There were twenty-seven people who diagnosed with Borderline Personality Disorder. The other participants were not diagnosed with BPD. Qualification of participations were smiliar with each other. Afterward, scales applied to reach data. Sociodemographic Information Form, Mind Reading Inventory, Mentalization Scale, and Cognitive Distortions Scale was completed by the participants. The Mind Reading and Mentalization Scale from the Eyes was used to measure mentalization in borderline personality disorder. The cognitive Distortions Scale was used to measure cognitive distortions. In this dissertation, cognitive distortions were observed more frequently in individuals with borderline personality disorder than in individuals without borderline personality disorder. In the lighting of analyses, Mentalization level was lower in individuals diagnosed with Borderline Personality Disorders in the Spearman's Rho Analysis findings, a negative and moderate (r=0.466; p=0.014) correlation was observed between mentalization and cognitive distortions in individuals with a borderline personality disorder. According to the results of the analysis, it has seen that cognitive distortions decrease as the level of mentalization increases in individuals with a borderline personality disorder. It is thought that this study will be useful in interviews with patients with BPD and will shed light on future studies.