Modern ve postmodern hakikat anlayışları arasındaki ilişkiye dair kavramsal bir inceleme
A conceptual study on the relationship between modern and postmodern understanding of truth
- Tez No: 748284
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KÜÇÜKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hakikat anlayışının olumsuzluklarına işaretle modernizmi reddetmek üzere ortaya çıkan postmodern düşünce, tepkisel özelliğinin bir sonucu olarak modernizme benzer şekilde olumsuzluklara yol açmaktan kendini kurtaramamış ve eleştirilerin odağı haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, postmodernizmin nihai bir düşünceyi temsil edemeyeceği iddiasını, onun modernizme yönelik tepkisel özelliği üzerinden temellendirmektir. Ayrıca modernizmin ve postmodernizmin olumsuzluklarının dışarıda bırakıldığı bir sentezin zorunluluğunu ispatlamak ve söz konusu senteze yönelik bazı imkanlara işaret etmek hedeflenmektedir. Bu amaç ve hedefler doğrultusunda; bu tez çalışmasında benzerlik, tepkisellik, birbirini gerektirme ve sentez olmak üzere modern ve postmorn düşünceler arasındaki ilişkiyi gösteren dört aşamadan oluşan kavramsal bir model geliştirilmiştir. Birinci aşama olan benzerlik olgusunu tespit etmek üzere modern ve postmodern hakikat anlayışları karşılaştırılmıştır. Benzerliğe dair elde edilen verilerden hareketle mantıksal çıkarım yoluyla diğer aşamalara geçilmiştir. Sonuç olarak, modern ve postmodern düşünceler arasında bir sentezin gerekliliği fikrine ulaşılmıştır. Çalışmamızın çağdaş felsefede modern ve postmodern düşünürlerin birbirlerine yönelik sert eleştirilerinin yerine yapıcı önerilerin sunulduğu bir tartışma zemininin oluşmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Postmodern thought, which emerged to reject modernism by pointing to the negativities of the understanding of truth, could not save itself from causing negativities similar to modernism as a result of its reactive feature and became the focus of criticism. The aim of this study is to base the claim that postmodernism cannot represent a final thought on the basis of its reactive feature towards modernism. In addition, it is aimed to prove the necessity of a synthesis in which the negativities of modernism and postmodernism are excluded and to point out some possibilities for this synthesis. In line with these aims and objectives; In this thesis, a conceptual model consisting of four stages has been developed, showing the relationship between modern and postmorn thoughts: similarity, reactivity, requiring each other, and synthesis. In order to determine the first stage, the phenomenon of similarity, modern and postmodern understandings of truth were compared. Based on the data obtained on similarity, other stages were passed through logical inference. As a result, the idea of the necessity of a synthesis between modern and postmodern thoughts has been reached. It is expected that our study will contribute to the formation of a discussion ground where constructive suggestions are presented instead of the harsh criticisms of modern and postmodern thinkers in contemporary philosophy.