Dinî sembollerin sosyolojik analizi: İslamcı dergilerde Ayasofya örneği
Sociological analysis of religious symbols: The case of Hagia Sophia in Islamic journals
  1. Tez No: 748331
  2. Yazar: ÖZGE BETÜL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEJDİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, İslamcılar için sembolik anlamı olan Ayasofya'yı önemli kılan hususları ortaya koymak ve sembollerin gruplar üzerindeki etkilerinin tespitini amaçlayan bir araştırmadır. Çalışma metodu olarak nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Daha kapsamlı araştırma yapmak için içerik ve söylem analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu, İslamcı yazarlar oluşturmaktadır. Bu araştırma, Ayasofya'nın müze olduğu 1934 tarihinden sonraki söylemleri içermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Ayasofya'nın sembol olması sebebiyle kimlik ve toplumsal hafıza ile olan ilişkisi kavramsal bir çerçevede ortaya konulmuştur. Son bölümde ise İslamcı yazarların Ayasofya söylemleri ile ilgili sınıflandırmalar yapılarak analiz edilmiştir. Bu bölümde Ayasofya'nın sembolik gücünün kaynağının tespit edilmesi ve toplumu etkileyen önemli unsurların belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a research aimed at identifying the issues that make Hagia Sophia, which has a symbolic meaning for Islamists, important and determining the effects of symbols on groups. As a method of study, a qualitative research method was adopted. Content and discourse analysis techniques were used to conduct more comprehensive research. Islamist authors constitute the sample group of the study. This research includes discourses after 1934, when Hagia Sophia was a museum. In the first chapter, the relationship between identity and social memory due to the fact that Hagia Sophia is a symbol has been revealed in a conceptual framework. In the last section, classifications related to the Hagia Sophia discourses of Islamist authors have been made and analyzed. In this section, it is aimed to determine the source of the symbolic power of Hagia Sophia and to determine the important elements affecting the society.