Havalimanlarının sürdürülebilirlik raporlarına göre kıyaslamalı olarak finansal volatilite açısından incelenmesi
Comparative analysis of airports in terms of financial volatility according to sustainability reports
- Tez No: 748443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY ÖLÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Volatilite, finansal piyasalarda yatırım kararı sürecini etkileyen en önemli unsurlardan biri olmuştur. Bu çalışmada amaç, sürdürülebilirlik raporlarının yayınlama kıstası baz alınarak halka açık havalimanlarının hisse senedi getirilerinin volatilite analizini yapmaktır. Sürdürülebilirlik raporu, 1987 Brundtland Raporu ve daha sonrasında KMPG tarafından yapılan global sürdürülebilirlik standardı çalışmaları sonrası önem kazanmıştır. Yatırımcılar, karar alırken sadece finansal verilere odaklanmayıp sürdürülebilirlik raporlarını da değerlendirmeye almaya başlamışlardır. Sürdürülebilirlik raporlaması; çevre, ekonomi, sosyal ve finansal konularda kategoriye ayrılmış ve kapsamı genişletilmiştir. Sürdürülebirlik raporlaması, yatırımcılar tarafından önemsenmiş ve yatırım kararlarında göz ardı edilemez bir noktaya gelmiştir. Finansal piyasalarda yatırımcıların risk ve getiri değerlendirmesine yönelik çeşitli ekonometri modelleri bulunmaktadır. Bu çalışmada hisselerin oluşturduğu getiri serileri kullanılarak ARCH, GARCH, TARCH, EGARCH ve GARCH-M modelleri üzerinde analizler yapılmıştır. Çalışmanın analiz bölümünde sürdürülebilirlik raporlaması kıstası yapılarak, 05.01.2016-31.12.2021 tarihleri arasındaki hisse senetlerinin logaritmik getirileri ekonometrik modellerle analiz edilmiştir. Örneklem seçilirken sürdürülebilirlik raporu yayınlayan üç havalimanı, sürdürülebilrilik raporlaması yayınlamayan üç havalimanı olmak üzere toplamda altı adet havalimanı seçilmiştir. Sürdürülebilirlik raporu yayınlamayan belirli sayıda havalimanı olduğu için araştırmanın bu konuda sınırlılığı bulunmaktadır. İlgili havalimanlarının hisselerinin geçmiş günlük getiri serileri investing.com web sitesinden elde edilerek Eviews 10 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, sürdürülebilirlik raporu yayınlayan havalimanı hisseleri için yatırımcıların negatif şoklardan etkilendiği, sürdürülebilirlik raporu yayınlamayan havalimanı hisseleri içinse negatif şokların volatiliteyi arttırarak volatilite kümelenmelerine neden olduğu ve yatırımcıların negatif şoklara karşı daha hassas hareket ettiği sonucu ortaya çıkmıştır. Özetle, sürdürülebilirlik raporu yayınlayan havalimanlarının, hem kurumsallık imajı hem de yatırımcıların güvenini sağlama açısından bir adım önde olduğu, bunun sonucunda yatırım açısından tercih sebebi olmasının kurumsallığın sağladığı bir fayda olarak görülmesi gerektiği değerlendirmesi yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Volatility has been one of the most important factors affecting the investment decision process in financial markets. The aim of this study is to analyze the volatility of stock returns of public airports based on the publishing criteria of sustainability reports. The sustainability report gained importance after the 1987 Brundtland Report and the global sustainability standard studies carried out by KMPG afterward. Investors have started to evaluate sustainability reports, not only focusing on financial data while making decisions. Sustainability reporting; environment, economy, social and financial issues are divided into categories and its scope has been expanded. Sustainability reporting has been given importance by investors and has reached a point where it cannot be ignored in investment decisions. In financial markets, there are various econometric models for investors to evaluate risk and return. In this study, analyzes were made on ARCH, GARCH, TARCH, EGARCH and, GARCH-M models by using the return series created by the shares. In the analysis part of the study, the sustainability reporting criterion was made and the logarithmic returns of the stocks between 05.01.2016 and 31.12.2021 were analyzed with econometric models. While selecting the sample, a total of six airports were selected, three airports that published sustainability reports and three airports that did not publish sustainability reports. The research has limitations in this regard, as there are a number of airports that do not publish a sustainability report. Past daily return series of the shares of the relevant airports were obtained from the investing.com website and analyzed with the help of Eviews 10 program. According to the findings of the study, it was concluded that the investors were affected by negative shocks for the airport shares that published a sustainability report, while for the airport shares that did not publish a sustainability report, negative shocks caused volatility clusters by increasing volatility, and investors were more sensitive to negative shocks. In summary, it can be evaluated that airports that publish sustainability reports are one step ahead in terms of both their corporate image and investor confidence, and as a result, are preferred in terms of investment should be seen as a benefit provided by institutionalism.