The relationship between leptin, miRNA221 and the coronar yartery disease and the severity of the disease
Leptin ve miRNA-221'in koroner arter hastalığı ve yaygınlığı ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 748454
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Koroner arter hastalığı (CAD), muhtemelen dünya çapında insan sağlığını tehdit eden en önemli ve en yaygın kardiyovasküler hastalık (CVD) tipidir. Obez bireylerde yüksek leptin seviyeleri, düşük dereceli sistemik inflamasyonuna neden olur ve bu da hastaları CAD'a karşı daha duyarlı hale getirir. Leptinin azalma derecesi, leptin duyarlılığı için bir gösterge olabilir. Çözünür leptin reseptörü (sOB-R), leptin için birincil bağlayıcı proteindir, bu nedenle biyoyararlanımını etkileyebilir. Leptin direncinin durumu, serbest leptin indeksi (FLI) adı verilen bir biyobelirteç ile değerlendirilebilir. FLI, toplam leptin ve sOB-R konsantrasyonlarının oranıdır. Kardiyovasküler biyolojide, mikro ribonükleik asitler (miRNA'lar), kalp fonksiyonunun korunması ve kalbin gelişimi dahil olmak üzere birçok farklı süreci düzenler. Ayrıca miRNA'lar patolojik süreçlerle ilişki içinde bulunmuş ve bazı hastalıklarda biyobelirteç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda çalışmada leptin, leptin reseptörü, FLI ve miRNA-221 ile CAD arasındaki ilişkinin ve CAD şiddetinin araştırılması amaçlanmıştır. Prospektif vaka-kontrol çalışması, akut koroner sendrom dışında koroner anjiyografi endikasyonu olan 78 kişiden oluşturuldu. Koroner lezyonu invaziv tedavi gerektiren 40 hasta ve koroner arterleri normal olan 38 kişi kontrol grubu olarak alındı. Koroner anjiyografi yapıldıktan sonra hastalardan ve kontrol grubundan periferik kan örnekleri alındı. Koroner anjiyogramlar ayrıca lezyonların SYNTAX skoruna göre değerlendirildi. Serum numunelerindeki sOB-R ve leptin seviyeleri, numunelerdeki sOB-R ve leptini ölçmek için bir sandviç enzim immünoanaliz yöntemi (ELISA) ile belirlendi. miRNA-221 ekspresyonu gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi (PCR) ile belirlendi. miRNA-221'in tanısal kapasitesini belirlemek için ROC eğrisinin analizi yapıldı. Hasta grubu, 23'ü erkek (%57,5), 17'si kadın (%42,5) olmak üzere toplam 40 bireyden meydana gelmekteydi. Kontrol grubu, 38 kişi olup 17'si erkek (%44,7), 21'i kadın (%55,3) idi.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) has probably the most critical and most widespread type of cardiovascular disease (CVD) threatening people's health, worldwidely. High leptin levels in obese individuals participate to low-graded systemic inflammation, which makes this patients more sensitive for CVDs. The soluble leptin receptor (sOB-R) is the primary protein for leptin binding, so it is able to pivotally modifying its bioavailability. The degree of leptin's decrease may be a gauge for remaining leptin sensitivity. The status of leptin resistance and action has a biomarker called the free leptin index (FLI) and it is one of a fraction of total leptin and the sOB-R concentrations. In cardiovascular biology, micro ribonucleic acids (miRNAs) regulate many diverse processes including the maintenance of cardiac function and development of the heart. Also miRNAs are found in relationship with pathological processes and begun to be used as biomarker in some diseases. Within the scope of the study, it was aimed to search the relationship between leptin, sOB-R, FLI and miRNA221 and the CAD and the severity of the CAD. The prospective case-control study consisted of 78 individuals who had an indication for coronary angiography except acute coronary syndrome. 40 patients whose coronary lesion needed invasive treatment and 38 individuals who had normal coronary artery as the control group. The peripheral blood samples were drawn from patients and control group after performing coronary angiography. Coronary angiograms also were evaluated by quantification of the lesions according to the SYNTAX score. sOB-R and leptin levels in serum samples were determined by an enzyme immunoassay method, a two-site sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) to quantitate sOB-R and leptin in samples. miRNA-221 expression levels determined by realtime polymerase chain reaction (PCR). The analysis of Receiver operating characteristic (ROC) curve was performed to determine the diagnostic capability of miRNA-221. We evaluated a total of 40 patients that 23 were male (57,5%) and 17 were female (42,5%). Control group included 38 individuals and 17 were male (44,7%) and 21 were female (55,3%).