Irak'taki e-ticaret işletmelerine ait web sitelerinin içerik analizi yöntemiyle incelenmesi
Examination of e-commerce businesses websites in iraq by content analysis method
  1. Tez No: 748453
  2. Yazar: HANAN NAGEM AL-DULAİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN DUYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
E-ticaretin gittikçe yaygınlaştığı ve önem kazandığı günümüzde, işletmelerin de e-ticaret sitelerine sahip olmak ve onları etkin bir şekilde yönetebilmek için ellerinden geleni yapmaları gerekmektedir. Dünya çapında bir ticaret şekli haline gelen e-ticaret, ayrıca akademik çalışmalara da konu olmaktadır. Bu kadar gündemde olan bir konu olarak e-ticaret üzerinde çalışmak önem arz etmektedir. Bu çalışma bu noktadan hareketle ortaya konmuştur. Çalışmadaki amaç, Irak'taki önemli ve etkili e-ticaret işletmelerinin web sitelerini içerik analizi yardımıyla incelemektir. Çalışmada, Irak'taki e-ticaret sitelerinin incelenmesi için nitel yöntemlerden biri olan içerik analizinden yararlanılmıştır. Literatürden yararlanılarak oluşturan kategoriler bazında, çalışma kapsamına dahil edilen Irak'taki e-ticaret siteleri içerik analizi ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda Irak'taki e-ticaret sitelerinin kategoriler bazında ön plana çıkanları ile geliştirilmesi gerekenleri belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada ortaya çıkan sonuçlara göre bu konuda çalışmak isteyen araştırmacı ve akademisyenlere tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, where e-commerce is becoming more and more widespread and important, businesses also need to do their best to have e-commerce sites and to manage them effectively. E-commerce, which has become a worldwide form of commerce, is also the subject of academic studies. It is important to work on e-commerce as a topic that is on the agenda. This study has been put forward from this point of view. The aim of the study is to examine the websites of important and influential e-commerce businesses in Iraq with the help of content analysis. In the study, content analysis, which is one of the qualitative methods, was used to examine e-commerce sites in Iraq. E-commerce sites in Iraq included in the study were analyzed by content analysis based on categories created by using the literature. As a result of the study, the e-commerce sites in Iraq that stand out on the basis of categories and those that need to be improved were determined. In addition, according to the results of the study, recommendations were made to researchers and academicians who want to work on this subject.