Sam Shepard'ın Suçun Dişi, Aç Sınıfın Laneti, Gömülü Çocuk ve Vahşi Batı adlı oyunlarında Amerikan kimliği arayışının incelenmesi
Sam Shepard's inquiry into American identity as reflected in Tooth of Crime, Curse of the Starving Class, Buried Child and True West
- Tez No: 74848
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ünlü Amerikalı oyun yazarı Sam Shepard oyunlarında Amerikan toplumunu eleştirel bir gözle incelemekte ve Amerikan kültürel değerlerinin bireye bütüncül bir kimlik kazandırmadaki başarısızlığını sorgulamaktadır. Oyunların en belirgin özelliklerinden biri Shepard'ın Amerikan Batı Söylenine ve söylen kahramanlarına olan ilgisini yansıtmasıdır. Böylece, söylen dünyasından imgeler yoluyla Shepard, Amerikan kültürünün yıkıcı, yok edici niteliğini ve Amerikalı insanın seçeneksiz, kimliksiz bir varoluş düzeyine indirgenmişliğini çarpıcı bir biçimde vurgulamaktadır. Shepard'ın eserlerinde yansıtılan Amerikan toplumu, Amerikan Düşü'nü gerçekleştiremeyen, köklerine, kimliğine yabancılaşan, ticari kaygıları insanca değerlerden üstte tutan bir takım görünmez güçlerce yönetilen, yalnız ve mutsuz insanların oluşturduğu bir toplumdur. Shepard, sınırsız olanaklara duyulan inancın yerini düş kırıklıklarına bıraktığı modernizm sonrası dönemi yaşamış bir yazar olarak, bu dönemde yaşanan değer çatışmalarını ve paradoksları oyunlarında canlı bir biçimde yansıtmaktadır. Shepard'ın, oyunları yoluyla kimlik maskeleri takarak işlevsiz topluma uyum sağlamaya çalışmak yerine, geçmişle bugünün sentezini yaparak bireyin varoluşunu anlamlı kılacak bir kimlik arayışı içinde olduğu görülmektedir. Bireyi gerçek kimliğine ve çevresine yabancılaştıran etmenler olarak da tüketici ve yarışmacı kültüre, daha çok para ve güç kazanma hırsına işaret etmektedir. Böyle bir kültürde kimlik arayışının başarısız olduğu ve oyun kahramanlarının da ölümü, kaçışı veya işlevsiz topluma uyum sağlamayı seçerek bu başarısızlığı vurguladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Sam Shepard, a distinguished American playwright, analyzes the American society from a critical viewpoint and questions American cultural values in terms of their incapacity for providing the members of society with a coherent identity. One of the most significant qualities of Shepard's plays is that they reflect his preoccupation with the American Mythic West and its heroes. Thus, employing certain images from the world of myth, Shepard remarkably points out the destructive nature of American culture and portrays the American as reduced to a form of existence in which he is bereft of any choice or identity. American society, as reflected in his plays, is composed of lonely and discontented individuals who have failed to realize the American Dream, who have become divorced from their roots, who are directed by some invisible forces that glorify commercial values above anything else. Shepard, as a writer who has gone through the postmodern period, discloses value clashes and paradoxes experienced in this period, in which endless opportunities have given way to disappointments. Shepard's inquiry into American identity in his plays suggests that a synthesis of the past and present should be achieved to reach an identity that will render existence meaningful and that any attempt to fit in with the post modem society is in vain. To conclude, it is clear that Shepard puts the blame on the culture of consumerism, and fierce competition and the rat-race of power-hungry people. It can be said that in such a culture, the search for identity is doomed to fail and that Shepard's characters mark this failure by choosing either death or escape or conformity.