The Application of structuralist and deconstructionist approaches to Samuel Beckett's Molloy
Yapısalcı ve yapıbozucu yaklaşımların Samuel Beckett'in Molloy adlı romanına uygulanması
- Tez No: 74849
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, edebi metin çözümlemelerinin geleneksel inceleme yöntemleri ile tek taraflı yapıldığı görüşünden yola çıkılarak, Yapısalcı ve Yapıbozucu yaklaşımların metin incelemelerinde açılımcı yönelişler sağladığının“uygulama”yoluyla gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Samuel Beckett'in Mollov adlı romanı çalışmamızın birinci bölümünde Yapısalcı yaklaşımla incelenmiştir. Bu yaklaşım doğrultusunda, gösteren- gösterilen ilişkileri saptanarak metin içi göstergelere ulaşılmış ve metin anlamsal birimlere ayrılarak bu birimlerin oluşturduğu anlamsal yapıların ışığında metnin“derin anlamına (deep meaning) ulaşılmıştır. İkinci bölümde ise, birinci bölümde uygulanan Yapısalcı yaklaşım doğrultusunda elde edilen sonuçlar Yapıbozucu yaklaşımın bakış açısı ile sorgulanmış, özellikle Yapısalcı yaklaşım ile ulaşılan, metnin ”derin anlamının geçerliliği tartışılmıştır. Bu tartışma, Yapısalcı yaklaşım tarafından savunulan“metnin kapalı bir sistem olduğu ve bu kapalı sistemin merkezinde bulunan derin anlama ulaşılabileceği”düşüncesinin geçerli olmadığını gösterme amacını gütmektedir. Çalışmamız, bu doğrultuda, Yapıbozucu yaklaşımın savunduğu“metin statik değil dinamik bir varlıktır”,“metin içinde anlamlar sürekli farklılaşarak ve ertelenerek çoğalır”,“metinler arası ilişki (intertextuality) metnin kapalı bir sistem olduğu savını çürütürken, metin içi anlam çoğalmasına da katkıda bulunur”görüşlerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to show in practice that Structuralism arid Deconstruction put an entirely different and wider perspective to literary criticism in comparison with the traditional approaches. In the first part of our study, Samuel Beckett's novel Molloy is analysed according to the principles of Structuralism. Accordingly, determining the signifier- signified relationships in the text, the signs are attained and the text is divided into semiotic units which build semiotic systems! The results of the semiotic systems indicate the“deep meaning”of the text. In the second part of the study, the results of the Structuralist analysis, particularly the validity of the“deep meaning”are refuted from the Deconstructionist point of view. The discussion aims to indicate that the Structuralist claims that“text is a closed entity”and“the deep meaning centralised in the text is attainable”are not acceptable. As a result, our study supports the claims by Deconstruction that“text is not a static but a dynamic entity”,“the meaning is diffused since there is both ”difference“ and ”deference“ in the text”and“intertextuality, which refutes the notion of the text as a closed system, also contributes to the dissemination of meaning in the text”.