Adaptation process of the Syrian women living in Turkey
Türkiye'de yaşayan Suriyeli kadınların uyum süreci
  1. Tez No: 748497
  2. Yazar: MİNA FAKHAR ALDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Suriyeli Arap kadınların göçmenler olarak çok fazla literatürü yoktur ve deneyimlerinin doğası ve kalitesi hakkında sınırlı bilgi vardır. Dünyanın farklı bölgelerine erken Arap göçüne rağmen, yeni toplumlarına entegrasyonlarında karşılaştıkları sorunlara ilişkin sınırlı veri bulunmaktadır. Türkiye'ye göç eden Suriyeli kadınların yaşadıkları deneyimlerin anlatıldığı çalışmada, göçmenlik deneyimlerine eşlik eden stres ve ıstıraplara ışık tutulmasına odaklanılmıştır. Bu çalışmanın arka planı aynı zamanda Türkiye'deki mevcut koşullara uyum bağlamında Suriyeli mülteci meselesini anlamaya odaklanmaktadır ve bu, Suriyeli mültecilerle ilgili gerekli verilerin metinsel analize ve kişisel verilere dayalı olarak toplanmasında ana başlıklardan biridir gözlem. Kadınlar yeni ortamlarına yerleşmeye çalışırken ve huzur, rahatlık ve sükuneti yeniden tesis etme çabalarında günlük rutinlerinde pek çok zorluk ve sıkıntı yaşarlar. Bu çalışma Suriyeli göçmen kadınlara odaklanmakta ve bu kadınların kendilerini ve ailelerini desteklemek ve Türkiye'de iş ve yaşamda bir tür dengeyi korumak için karşılaştıkları zorluklara genel bir bakış sunmaktadır. Tartışılacak temalar, sosyal uyum ve sağlık konularında onlara nasıl destek olunacağına karar vermek için önemlidir. verilerin toplanmasında ana konulardan biridir.
Özet (Çeviri)
There is no much Literature on Arab Syrian women as immigrants and there is limited information about the nature and quality of their experiences. In spite of early Arab immigration to the different parts of the world, there are limited data regarding the problems they faced in their integration into their new society. The study describes the lived experiences of Syrian women who immigrated to Türkiye and the focus is on shedding light on the stress and suffering accompanied their immigration experience. The background of this study also focuses on understanding the Syrian refugee issue in the context of the adaptation to their current circumstances in Türkiye, and this was one of the main topics in collecting the required data related to the Syrian refugees based on textual analysis and personal observation. Women experience many challenges and annoyance in their daily routines while trying to settle down in their new environment and in their attempt to restore peace, comfort and tranquility. The current study focuses on the Syrian immigrant women, and it presents an overview of the challenges that these women face in order to support themselves and families and to maintain some sort of balance in work and life in Türkiye. The themes to be discussed are essential to decide on how to support them regarding social adaptation and health issues.