Genç yetişkinlerin algıladıkları sosyal destek ve yalnızlıklarının kaygı düzeylerine etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The mediator role of psychological resilience in the effect of the perceived social support and loneliness on anxiety levels of young adults
- Tez No: 748512
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AKÇİNAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Işık Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırmada genç yetişkinlerin algıladıkları sosyal destek ve yalnızlıklarının kaygı düzeylerine etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile seçilen ve yaşları 18 ile 25 arasında değişen toplam 514 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verileri sosyodemografik bilgi formu, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği, UCLA yalnızlık ölçeği, durumluk sürekli kaygı ölçeği ve psikolojik dayanıklılık ölçeğini içeren çevrimiçi anket ile toplanmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS v22 kullanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesi amacı ile regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Sosyal destek ve yalnızlığın durumluk kaygı ve psikolojik dayanıklılık üze-rinde negatif, sürekli kaygı üzerinde pozitif etkisi olduğu görülmüştür. Bunun yanında psikolojik dayanıklılığın durumluk kaygı üzerinde pozitif, sürekli kaygı üzerinde ise negatif etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca sosyal destek ve yalnızlık ile kaygı arasındaki ilişkilerde psikolojik dayanıklılığın aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Sosyal destek, yalnızlık, psikolojik dayanıklılık ve kaygı arasındaki ilişkiler incelenmiş, bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the mediator role of psychological resilience in the effect of perceived social support and loneliness on anxiety level of young adults. Method: The sample of the study consists of 514 participants, aged between 18 and 25, selected by convenient sampling method. Research data were collected with an online questionnaire including sociodemographic information form, multidimensional perceived social support scale, UCLA loneliness scale, state-trait anxiety scale and resilience scale. SPSS v22 was used to analyze the data. Regression analyzes were performed to test the hypotheses. Results: It has been determined that social support and loneliness have negative effects on state anxiety and on psychological resilience and positive effects on trait anxiety. In addition, it has been observed that psychological resilience has a positive effect on state anxiety and a negative effect on trait anxiety. Moreover, it has been determined that psychological resilience has a mediation effect in the relationships between social support, and loneliness and anxiety. Conclusion: The relationships between social support, loneliness, resilience and anxi-ety were examined, the findings were discussed within the framework of the literature and suggestions were presented.