Tipik ve esnek çalışanların yeni kariyer yaklaşım tutumu ve subjektif kariyer başarı algısı ilişkisi
The relationship between new career approach attitudes and subjective career success perceptions of typical and flexible employees
  1. Tez No: 748536
  2. Yazar: UYGAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
1980'li yıllardan sonra birçok alanda paradigmal kırılma başlamıştır. Bu yeni düzen içinde eskinin katılığına dair çok az kavrama yer vardır. Bu çalışma, geleneksel düşünceden yeni düşünce yapısına uyarlanmış üç farklı kavramı konu almaktadır. Bu üç kavramın dönüşümü; tipik istihdamdan esnek istihdama, geleneksel kariyerden düşüncesinden yeni kariyer yaklaşımlarına, objektif kariyer başarısından subjektif kariyer başarısına şeklinde olmuştur. Bu çalışmada; modern zamanların kavramları olan esnek çalışma, yeni kariyer yaklaşımları ve subjektif kariyer başarısı üzerinde durulmuştur. Tezin amacı; tipik çalışanlar ile esnek çalışanların sınırsız kariyer tutumu, çok yönlü kariyer tutumu, subjektif kariyer başarısı algılarının alt boyutlarıyla beraber karşılaştırmasını, etkilerini ve ilişkilerini ortaya koymaktır. Veri toplama aracı olarak sınırsız kariyer ölçeği, çok yönlü kariyer ölçeği ve subjektif kariyer başarısı ölçeği kullanılmıştır. Sınırsız kariyer, psikolojik hareketlilik ve fiziksel hareketlilik; çok yönlü kariyer, kendi kendine yönlendirilen kariyer ve değerlere göre yönlendirilen kariyer; subjektif kariyer başarısı ise tanınma, işin anlamlılığı, etki, işin niteliği, otantiklik, kişisel yaşam, büyüme ve gelişme, tatmin alt boyutlarından oluşmaktadır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde değişkenler arası ilişkilerin testinde korelasyon, etkileri için regresyon analizleri, gruplar arası farklılıkların testinde ise t-testi analizleri kullanılmıştır. Araştırmada yapılan analizler sonucunda, esnek çalışanların tipik çalışanlara göre sınırsız kariyer, psikolojik hareketlilik, fiziksel hareketlilik, çok yönlü kariyer, değerlere göre yönlendirilen kariyer tutumları daha yüksektir. Subjektif kariyer başarısı boyutlarında ise, tipik çalışanlar esnek zamanlı çalışanlara göre tanınma, işin anlamlılığı, etki, işin niteliği, otantiklik, büyüme ve gelişme, tatmin algıları daha yüksektir. Genel olarak esnek çalışanların sınırsız ve çok yönlü kariyer tutumlarının, tam zamanlı çalışanların da subjektif kariyer başarısı algılarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 1980s, paradigm shifts began in many areas. Within this new order there is little area for any conception of the rigidity of the old. This study deals with three different concepts adapted from traditional thinking to new thinking. The transformation of these three concepts; from typical employment to flexible employment, from traditional career approac to new career approaches, from objective career success to subjective career success. In this study; The concepts of flexible working, new career approaches and subjective career success, which are the concepts of modern times, are emphasized. The aim of this study is to compare the boundaryless career attitudes, protean career attitudes, and subjective career success perceptions with their sub-dimensions of typical employees and flexible employees Boundaryless career scale, protean career scale and subjective career success scale were used as data collection tools. Boundaryless career consists of psychological and physical mobility, protean career as self-directed career and values-driven career, subjective career success consists of recognition, meaningful work, influence, quality work, authenticity, personal life, growth and development, satisfaction. In the evaluation of the data obtained, correlation analysis was used in the test of relations between variables, regression analysis was used for its effects, and t-test analysis was used in the test of differences between groups. As a result of the analysis in the research, flexible employees have higher boundaryless career, psychological mobility, physical mobility, protean career, values-driven career attitudes compared to typical employees. On the other hand, in the subjective career success dimensions, typical employees have higher perceptions of recognition, meaningful work, impact, quality work, authenticity, growth and development, and satisfaction compared to flexible-time employees. In general, it can be concluded that the boundaryless and protean career attitudes of flexible employees are higher, and the subjective career success perceptions of typical employees are higher.