21.Yüzyılda Türkiye-Hindistan ilişkileri (1999-2022)
Turkey-India Relations in the 21st Century (1999-2022)
- Tez No: 748553
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tezimin başlığı“21. Yüzyılda Türkiye-Hindistan İlişkileri”olup bu çalışmamda; Cumhurbaşkanları merkez alınarak, Bülent Ecevit, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan dönemleri olarak bölümlendirme yapılmıştır. Bu dönemlerde Türkiye'nin Hindistan ile siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Mevcut kaynaklar doğrultusunda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'nin Hindistan ile olan ilişkilerindeki aksayan yönler tespit edilerek bu konuda öneri ve tavsiyeler sunulmuştur. Araştırmamız sonucunda; Türkiye-Hindistan ilişkilerinde AK Parti Döneminde yapılan çalışmaların yapısal anlamda ciddi bir birikime neden olduğu ve bundan sonraki süreçte Türkiye-Hindistan ilişkilerinin daha da artırılarak ilgili ülkelere ciddi yararlar sağlayabileceği değerlendirilmiş, Türkiye'de bulunan eksiklik giderilmeye çalışılmış ve akademik dünyaya katkı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The title of my thesis is“Turkey-India Relations in the 21st Century.”In this study, The presidents are divided into centers, Bülent Ecevit, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül, and Recep Tayyip Erdoğan periods. Detailed research has been done about these prices, political, economic, and project completion with Turkey. Available resources as a budget. In addition, these suggestions and recommendations are the shortcomings in Turkey's relationship with India. Our research; In Turkey-India, the person deprived of person may have been studied and academically conceived comprehensively in the AK Party Era. From now on, the related benefits may have been further increased concerning Turkey-India.