Correlation between liver damage and anemia
Karaciğer hasarları ve anemi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 748554
  2. Yazar: HADEEL NAHEDH MOHAMMED ALMAGED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALYAA MAJİD MUNADİ AI-KENAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanlarda karaciğer hasarının en yaygın komplikasyonu anemidir, hematolojik bozukluklar genellikle karaciğer hastalıkları ile ilişkilidir ve birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı anemiye sahiptir, kanama aneminin ciddi bir nedenidir, yüksek ölüm oranı vardır ve anemi ciddi bir anemi nedenidir. kan pıhtılaşma sorunları ile şiddetlenir. Her anemi vakasının kendine özgü bir etiyolojisi vardır, bu nedenle doğru tedaviye bir kerede başlamak çok önemLidir. Birincil amaç, karaciğer hasarının ciddiyeti ile hemoglobin seviyeleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir, tüm katılımcıların yazılı bilgilendirilmiş izin vermeleri gerekmektedir, deneysel testler Irak'taki Dhi Qar Eyaleti laboratuvarında yapılmıştır. Bu çalışmada anemi hastalarında hasta grubu ve sağlıklı grup için yaş, kilo, WBC, Hb, demir, ferritin, GOT, GPT, hs CRP ve albümin olmak üzere on parametre ölçüldü. Bu çalışmanın sonuçları, Hb ve demir arasında pozitif bir korelasyon olduğunu fark etti. Ayrıca, GPT ve GOT ile ferritin arasında pozitif, WBC ve Hb arasında negatif bir korelasyon kaydedildi. Ayrıca ferritin, GOT, GPT ile Hb arasında negatif bir korelasyon kaydedildi. Ayrıca demir ile ferritin, GOT, GPT arasında negatif korelasyon kaydedilmiştir
Özet (Çeviri)
The most prevalent complication of liver damage for human beings is anemia, hematological disorders are usually related to liver illnesses, and many people have anemia from a variety of causes, bleeding is a serious cause of anemia, with a high mortality rate, and anemia is exacerbated by blood coagulation problems. Each case of anemia has a unique etiology, therefore it's critical to get started on the right treatment right once. The primary goal is to determine whether there is a relationship between the severity of liver damage and hemoglobin levels, all participants are required to provide written informed permission, the experimental testing was done in Dhi Qar Province laboratory in Iraq. In this work, ten parameters including age, weight, WBC, Hb, iron, ferritin, GOT, GPT, hs CRP, and albumin were measured in patients in the anemia for the patients' group and healthy group. The results of this study noticed that there is a positive correlation between Hb and iron. Also, a positive correlation was recorded between GPT and GOT with ferritin, a negative correlation was recorded between WBC and Hb. Also, a negative correlation was recorded between ferritin, GOT, GPT with Hb. İn addition, a negative correlation was recorded between ferritin, GOT, GPT with iron