Etlik piliç rasyonlarına kekik ve biberiye uçucu yağ katkılarının performans ve et kalitesi üzerine etkileri
Effects of supplementation of oregano and rosemary essential oils to broiler rations on performance and meat quality
  1. Tez No: 748578
  2. Yazar: BAHADIR ANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, yemlere katılan kekik (300 ppm), biberiye (300 ppm) uçucu yağlarının tek başlarına ve 300 ppm ile 400 ppm karışımlarının broyler performansı, piliç etinin oksidasyonu ve duyusal özellikleri üzerine etkileri incelenmesi, amaçlanmıştır. Toplam 450 adet Ross 308 erkek broyler civciv kontrol, kekik, biberiye, kekik ve biberiye karışımı-1 ve kekik ve biberiye karışımı-2 olarak beş gruba ayrılmıştır. Her grup, dokuz civcivden oluşan 10 replikasyona ayrılmıştır. Kontrol hariç diğer grupların yemlerine, sırasıyla 300 ppm kekik uçucu yağı, 300 ppm biberiye uçucu yağı, 300 ppm kekik ve biberiye uçucu yağ karışımı (150+150), 400 ppm kekik ve biberiye uçucu yağ karışımı (200+200) katılmıştır. Denemenin 42. gününde kesilen piliçlerin göğüs ve but etlerinde, sırasıyla 7-8 gün depolamadan (+4˚C'de) önce ve sonra, malondialdehit düzeyleri ölçülmüştür. Lezzet panelinde etin duyusal özellikleri incelenmiştir. Denemenin 1., 7., 14., 28., 35. günlerinde canlı ağırlık, canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi, ve yemden yararlanma oranı açısından farklar önemsizdir. Denemenin 21. gününde, biberiye uçucu yağ grubunun canlı ağırlık değeri karışım-300 ve karışım-400 grubundan yüksek bulunmuştur. Deneme sonunda yem tüketimi, karkas randımanı ve göğüs ile but etlerinin duyusal özellikleri açısından önemli fark görülmemiştir. 42. günde biberiye uçucu yağı ve karışım-400 gruplarının canlı ağırlık değerleri ile karışım-400 grubunun canlı ağırlık kazancı değeri kontrole göre yüksek bulunmuştur. Karışım-400 grubunun yemden yararlanma oranı değeri kontrole göre iyileşmiştir. Göğüs ve but etlerinin MDA (Malondialdehit) düzeylerinde, depolama (+4C) başlangıcında önemli fark bulunmamıştır. Depolamanın 7-8. günlerinde biberiye-300 ve karışım-400 gruplarının MDA düzeylerinin kontrol göre düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of individual (300 ppm) and combined (300, 400 ppm) oregano and rosemary volatile oil supplementation to broiler performance, oxidation and sensory attributes of broiler meat. A total of 450 Ross 308 male chicks were divided into 5 groups: control, oregano, rosemary, oregano and rosemary mix-1 and oregano and rosemary mix-2, with 9 chicks of 10 replications. Except control, other groups' feeds were supplemented with volatile oils of 300 ppm oregano, 300 ppm rosemary, 300 ppm oregano and rosemary mix (150+150), and 400 ppm oregano and rosemary mix (200+200), respectively. On 42nd day, malondialdehyde levels were measured in breast and thigh muscles of slaughtered chickens, before and after 7-8 day storage at +4˚C. Meat sensory attributes were investigated in a tasting panel. No significant difference in live weight, live weight gain, feed consumption, and feed conversion ratio on days 1, 7, 14, 28, and 35 was observed. On 21 st day, rosemary group's live weight was higher than mix-300 and mix-400 groups. At trial's end, no significant difference was determined in feed consumption, carcass yield, sensory attributes of breast and thigh muscles. On 42nd day, rosemary and mix-400 groups' live weight, and mix-400 group's live weight gain was found higher than control. Mix-400 group's feed conversion ratio was better than control. There was no significant difference between breast and thigh muscles' malondialdehyde levels before +4˚C storage. Malondialdehyde levels were lower in rosemary and mix-400 groups compared to control on the 7-8 days of storage.