E-yardımcıların teleterapi hizmet sunum modeline ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigating the perspectives of e-helpers towards teletherapy service delivery model
  1. Tez No: 748579
  2. Yazar: BİRCAN BALSEÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEREN DÜZENLİ ÖZTÜRK, DOÇ. DR. SELİM GÜNÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojiye erişimde yaşanan hızlı artış ile teleterapi dil ve konuşma terapisi alanında alternatif bir tercih olmuştur. Alanyazında akıcılık bozuklukları, nörojenik iletişim bozuklukları, ses bozuklukları, disfaji dahil olmak üzere çeşitli dil ve konuşma bozukluklarında ve konuşma anlaşılırlığı, oral-motor işlevlerin değerlendirilmesinde teleterapinin dil ve konuşma terapistleri tarafından etkili bir hizmet sunum modeli olarak kullanıldığı bildirilmektedir. Teleterapi hizmeti alan danışanın yaş, bilişsel ve fiziksel yetersizlikler nedeniyle uzaktaki hizmetlere erişimde zorluk çekebileceği durumlarda, bir yardımcıya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaca yönelik başarılı bir teleterapi hizmet sunumu için e-yardımcılar gereklidir. E-yardımcılar teleterapi seansları sırasında danışana yerinde yardımcı olan bir yetişkin olarak adlandırılmaktadır. Alanyazında e-yardımcıların teleterapi hizmet sunum modeliyle alınan dil ve konuşma terapisine yönelik görüşlerini inceleyen kısıtlı araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı açık uçlu sorular ile e-yardımcıların teleterapi hizmet sunum modeline yönelik görüşlerini incelemektir. 11 katılımcı araştırmaya dahil edilerek yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan içerik analizi sonucu elde edilen bulgularda; teleterapi hizmetinden önceki süreç ve karar verme aşaması, teleterapi hizmetinin avantajları ve dezavantajları, teleterapi hizmetine devam etme hakkındaki düşünceler, dil ve konuşma terapisti ile iletişim hakkındaki görüşler ve teleterapi hizmetinin tercih edilebilir olması için öneriler olmak üzere toplam 5 tema belirlenmiştir. Sonuç olarak teleterapi hizmet sunum modelinin, e-yardımcılar tarafından daha çok tercih edilebilir olması için e-yardımcılara eğitim verilmesi gerekliliğinin ortaya çıktığı bulunmuştur. Ayrıca bu araştırma, teleterapi hizmet sunum modelinin e-yardımcılar tarafından ileride yaygın bir şekilde kullanacağına ilişkin umut vaat edici sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in access to technology, teletherapy has become an alternative choice in the field of language and speech therapy. Fluency disorders in the literature, neurogenic communication disorders, voice disorders, including dysphagia it has been reported that teletherapy is used as an effective service delivery model by speech and language therapists in various speech and language disorders and in the evaluation of speech intelligibility and oral-motor functions. An assistant is needed in cases where the client receiving teletherapy service may have difficulty in accessing remote services due to age, cognitive and physical deficiencies. E-helpers are necessary for a successful teletherapy service delivery for this need. E-helpers are referred to as an adult who helps the client on-site during teletherapy sessions. In the literature, there are limited studies examining the views of e-helpers on speech and language therapy received with the teletherapy service delivery model. The aim of this study is to examine open-ended questions and e-helpers' views on the teletherapy service delivery model. Semi-structured interviews were conducted with 11 participants included in the study. In the findings obtained as a result of the content analysis; A total of 5 themes were identified: the process and decision-making stage before teletherapy service, advantages and disadvantages of teletherapy service, thoughts about continuing teletherapy service, opinions about communication with speech and language therapist, and suggestions for preferable teletherapy service. As a result, it has been found that the teletherapy service delivery model needs to be trained for e-helpers in order to be more preferable by e-helpers. In addition, this research offers promising results that the teletherapy service delivery model will be widely used by e-helpers in the future.