Rekreasyonel egzersizde motivasyon ve motivasyonda kararlılık üzerine karma bir çalışma
A mixed study on motivation and motivational persistence in recreational exercise
  1. Tez No: 748608
  2. Yazar: MERVE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı; açık ve kapalı alan olması farketmeksizin düzenli rekreasyonel egzersiz yapan rekreasyonel egzersize motivasyonlarını ve bu motivasyondaki kararlılık düzeylerini karma yöntemle incelemektir. Araştırmada nicel yöntemler aracılığıyla veriler toplanarak analizleri yapıldıktan sonra nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin toplanmasında 1241 katılımcı ve nitel verilerin toplanmasında ise 67 katılımcı çalışmaya dahil olmuştur. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem T testi, tek yönlü varyans ve korelasyon analizi kullanılırken nitel verilerin analizinde içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, katılımcıların motivasyonel kararlılık düzeylerinin ve rekreasyonel egzersiz motivasyonlarının yüksek olduğunu, en yüksek motivasyonel kararlılık alt boyut puanının mevcut hedefleri takip alt boyutunda olduğunu ve rekreasyonel egzersiz motivasyonunda en yüksek alt boyut puanının sağlık alt boyutunda olduğunu göstermektedir. Katılımcıların motivasyonel kararlılıkları algılanan gelire, kan gruplarına, alkol kullanma durumuna, psikolojik hastalığı olma durumuna, algılanan sağlık durumuna, egzersiz yapılan gün sayısına, günlük egzersiz yapma süresine, egzersiz türüne, günün hangi saati egzersiz yapıldığına göre farklılaşmaktadır. Katılımcıların rekreasyonel egzersiz motivasyonları cinsiyete, medeni hale, çocuk sahibi olmaya, eğitime, iş durumuna, algılanan gelire, beden kitle indeksine, sigara içme durumuna, bedensel hastalık olması durumuna, beden hastalık türüne, psikolojik hastalığı olma durumuna, ameliyat geçmişine, ameliyat türüne, ilaç kullanma durumuna, algılanan sağlık durumuna, egzersiz yapılan gün sayısına, günlük egzersiz yapma süresine, egzersiz türüne, egzersiz tercihine, egzersizin kiminle yapıldığına, egzersiz yapılan alana, günün hangi saati egzersiz yapıldığına, egzersiz yapma amacına göre değişmektedir. Nitel verilere uygulanan içerik analizi sonucunda rekreasyonel egzersizde motivasyona ve motivasyonel kararlılığa etkisi olan öğeler, rekreasyonel egzersizde motivasyona ve motivasyonel kararlılığa etkisi olmayan öğeler ve rekreasyonel egzersizde motivasyona ve motivasyonel kararlılığa hedeflerin etkisi olmak üzere üç tema ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the motivation of individuals who do regular recreational exercise and their level of determination in this motivation with a mixed method. In the research, qualitative data were obtained after the data were collected and analyzed through quantitative methods. 1241 participants were included in the collection of quantitative data and 67 participants were included in the collection of qualitative data. While descriptive statistics, independent sample t-test, one-way variance and correlation analysis were used in the analysis of quantitative data, content analysis was used in the analysis of qualitative data. The results of the research show that the motivational persistence levels and recreational exercise motivation of the participants are high, the highest motivational persistence sub-dimension score is in tracing the current goals sub-dimension, and the highest sub-dimension score in recreational exercise motivation is in the health sub-dimension. The motivational determination of the participants differs according to their perceived income, blood types, alcohol use, psychological illness, perceived health, number of days of exercise, duration of daily exercise, type of exercise, and the time of the day they exercise. The recreational exercise motivations of the participants depend on their gender, marital status, having a child, education, job status, perceived income, body mass index, smoking status, physical illness, physical illness, psychological illness, history of surgery, type of surgery, drug use, perceived health status, number of days exercised, duration of daily exercise, exercise type, exercise preference, whom exercised with, area of exercise, the time of the day exercise is done, and the purpose of exercise. As a result of the content analysis applied to the qualitative data, three themes emerged: elements that have an effect on motivation and motivational persistence in recreational exercise, elements that do not affect motivation and motivational persistence in recreational exercise, and the effect of goals on motivation and motivational determination in recreational exercise.