Spor yöneticiliği bölümünde öğrenim gören öğrencilerin kaygı düzeyleri ile liderlik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between anxiety levels and leadership skills of students WHO study in sport management department
- Tez No: 748615
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Spor yöneticisi adaylarının kaygı düzeyleri ile liderlik becerileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma 279 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler, araştırmacılar tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket formunda 2 boyut ve 40 maddeden oluşan durumluluk kaygı ölçeği ve süreklilik kaygı ölçeği ile 4 boyut ve 32 maddeden oluşan liderlik yönelim ölçeği yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS yazılımında tanımlayıcı istatistikler ile fark testlerine tabi tutulmuşlardır. Son olarak kaygı ve liderlik becerileri arasındaki olası ilişkinin tespit edilebilmesi amacıyla korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda katılımcıların durumluk kaygı ile insan kaynaklı liderlik, yapısal liderlik, politik liderlik ve sembolik liderlik puanları arasında ters yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre katılımcılarda insan kaynaklı liderlik özelliği, yapısal liderlik özelliği, politik liderlik özelliği ve sembolik liderlik özelliğinin görülüm düzeyi yükseldikçe durumluk kaygının azaldığı söylenebilir. Ayrıca katılımcıların sürekli kaygı ile insan kaynaklı liderlik, yapısal liderlik, politik liderlik ve sembolik liderlik puanları arasında ters yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre insan kaynaklı liderlik özelliği, yapısal liderlik özelliği, politik liderlik özelliği ve sembolik liderlik özelliği yükseldikçe sürekli kaygının azaldığı söylenebilir. Bununla birlikte spor yöneticiliği bölümündeki öğrencilerin liderlik özellikleri yükseldikçe kaygı düzeylerinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which was carried out to determine the relationship between the anxiety levels of sports manager candidates and their leadership skills, was carried out with 279 participants. The data were collected by the researchers using a face-to-face interview method and a questionnaire. The questionnaire form includes the state anxiety scale and trait anxiety scale consisting of 2 dimensions and 40 items, and the leadership orientation scale consisting of 4 dimensions and 32 items. The obtained data were subjected to difference tests with descriptive statistics in SPSS software. Finally, correlation analyzes were carried out in order to determine the possible relationship between anxiety and leadership skills. As a result of the analyzes, it was determined that there was a low-level significant inverse relationship between the participants' state anxiety and human-induced leadership, structural leadership, political leadership and symbolic leadership scores. Accordingly, it can be said that as the level of human-based leadership, structural leadership, political leadership and symbolic leadership characteristics increase, state anxiety decreases. In addition, it was determined that there was a low significant inverse relationship between trait anxiety and human-induced leadership, structural leadership, political leadership and symbolic leadership scores of the participants. Accordingly, it can be said that as human-based leadership, structural leadership, political leadership and symbolic leadership increase, trait anxiety decreases. However, it was concluded that as the leadership characteristics of the students in the sports management department increased, their anxiety levels decreased.