Türkiye jeopolitiğinin stratejik istihbarat analizi: Doğu Akdeniz örneği
Strategic intelligence analysis of Turkey geopolitics: Case of the Eastern Mediterranean
- Tez No: 748656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Karar alıcıların ihtiyaç duyduğu stratejik reçetelerin geliştirilmesi adına, coğrafya ve strateji arasındaki etkileşimli ortam incelenmelidir. Jeopolitik, coğrafya ve strateji arasındaki bu ilişkiyi inceleyen bilimdir. Buna göre jeopolitiğin incelediği her alan, stratejik istihbaratın kapsamına girmektedir. Bu halde iki disiplin, tanımlanmamış bir ilişki içerisindedir. Bu çalışma, stratejik istihbarat analizinde jeopolitiğin araçsallaştırılarak kullanımı halinde, öngörü perspektifinin gelişeceği hipotezini sınar. Çalışmada öncelikle, bu varsayımın teorik çerçevesi inşa edilerek istihbarat analizi için jeopolitik perspektifin temelleri atılacaktır. Sonrasında Türkiye'nin mevcut durumu ortaya konulmak üzere Türkiye jeopolitiği zaman, mekân ve kuvvet bağlamlarında incelenecek, böylece stratejik istihbarat analizinin anlayışı derinleştirilmiş olunacaktır. Son olarak Doğu Akdeniz meselesinin jeopolitik perspektifte stratejik istihbarat analizi yapılarak gelecek öngörüsünde bulunulacaktır. Bu çalışma ile jeopolitik, stratejik istihbarat analizi sayesinde bir öngörü perspektifine kavuşurken; stratejik istihbarat analizi, jeopolitik disiplininin bilgi birikimi ile sınırlayıcı bütünsel bir bakış açısı kazanarak, gelecek öngörüsü perspektifini geliştiren bir araca kavuşacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to develop the strategic prescriptions needed by the decision makers, the interactive environment between geography and strategy should be examined. Geopolitics is the science that studies this relationship between geography and strategy. Therefore, every issue that geopolitics examines falls within the scope of strategic intelligence. In this case, the two disciplines are in an undefined relationship. This study tests the hypothesis that the foresight perspective will improve if geopolitics is instrumentally used in strategic intelligence analysis. In this study, first of all, the theoretical framework of this assumption will be built and the foundations of the geopolitical perspective for intelligence analysis will be laid. Afterwards, Turkey's geopolitics will be examined in the context of history, geography, and power to reveal Turkey's current situation, thus deepening the understanding of strategic intelligence analysis. After that, strategic intelligence analysis of the Eastern Mediterranean issue in the geopolitical perspective will be made and the future will be predicted. With this study, geopolitics will gain a foresight perspective thanks to strategic intelligence analysis, and strategic intelligence analysis will gain a limiting holistic perspective with the knowledge of the discipline of geopolitics and will gain a tool that develops the perspective of future foresight.