An in vitro evaluation of the effect of different ceramic type, ceramic thickness and aging on color and translucency changes of lithium disilicate, zirconia reinforced lithium silicate, leucite reinforced and feldspathic ceramic veneers.
Farklı seramik tipi, seramik kalınlığı ve yaşlandırmanın lityum disilikat, zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat, lösit ile güçlendirilmiş cam seramik ve feldspatik seramiklerin renk stabilitesi ve translüsensi üzerine etkisinin ın vitro olarak incelenmesi
  1. Tez No: 748689
  2. Yazar: ŞEYMA TUNA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA CAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu in vitro çalışmada, iki farklı kalınlıktaki (0,5mm ve 1,0mm) dört farklı CAD/CAM bloğunun hidrotermal yaşlandırma sonrası renk stabilitesi ve translüsens değişimi araştırılarak seramik yapısı, seramik kalınlığı ve yaşlandırmanın etkisi incelenmiştir.Dört farklı CAD/CAM bloğu; lityum disilikat (IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent; E.Max), lösit ile güçlendirilmiş (Initial LRF, GC; LRF), zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat (Celtra Duo, Dentsply; CD), ve feldspatik (Cerec, Dentsply; CER) cam seramikler 0,5 ve 1,0mm kalınlığında düşük devirli elmas bıçakla (ISOMET) hazırlanmıştır (n=12, her bir kalınlık için). Diş sert dokularını temsil etmesi amacıyla (substrat olarak) 2mm kalınlığında 96 adet mikrohibrit resin kompozit disk (G-eanial, GC; A2) hazırlanmıştır. CAD/CAM blok kesitleri ve resin kompozit substratlar ışık ile polimerize olan rezin siman (G-CEM; GC) ile LED ışık cihazı (VALO Cordless; Ultradent) kullanılarak üretici talimatlarına uygun olarak simante edilmiştir. Simantasyonun hemen ardından ilk renk ölçümleri (E0) spektrofotometre (CM-2600d, Konica Minolta) ile gerçekleştirilmiştir. 37 OC'de distile suda bekletilen monoblok örneklerin (substrat /rezin siman /cam seramik) 24 saat sonra 2. renk ölçümleri (E2) gerçekleştirilmiştir (CM-2600d, Konica Minolta) ve bu ölçümler referans (baseline) olarak alınmıştır. Referans ölçümlerini takiben tüm örnekler 5-55°C arası 30000 siklus hidrotermal yaşlandırmaya maruz bırakılmıştır. Her 10000 siklus arasında (10000, 20000, 30000 siklus sonrası) renk ölçümleri önceki ölçümlerle aynı şekilde gerçekleştirilmiş ve kayıt altına alınmıştır (E1, E2, E3) (CM-2600d, Konica Minolta). Renk değişimi (∆E00) ve translüsens parametresi (TP00) tüm ölçümlerde CIEDE2000 formülü kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the color stability (CS) and translucency change of different glass-ceramic CAD/CAM blocks in two different thicknesses (0.5mm and 1.00mm) after hydrothermal aging. Four types of CAD/CAM blocks; lithium disilicate (IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent; E.Max), leucite-reinforced (Initial LRF, GC; LRF), zirconia-reinforced lithium silicate (Celtra Duo, Dentsply; CD), and feldspathic (Cerec, Dentsply; CER) glass-ceramics were cut in 0.5mm and 1.00mm slabs (n=12 for each thickness) using a low-speed diamond saw (Isomet). To represent dental hard tissues, a total of 96 micro-hybrid resin composite discs (G-eanial, GC; A2) were prepared in 2mm thickness. CAD/CAM slabs and resin composite substrates were luted with a light-cured resin cement (G-CEM; GC) and polymerized (VALO Cordless, Ultradent) according to the manufacturer's instructions. Immediate after cementation initial color measurements (E0) were evaluated using a spectrophotometer (CM-2600d, Minolta). Following storage in distilled water for 24 hours at 37 OC, second color measurements (E1) were evaluated using a spectrophotometer (CM-2600d, Konica Minolta) and this readings set as baseline measurement. Then all the specimens were exposed to hydrothermal aging between 5-55°C for 30000 cycles (SALUBRİS). Color and TP measurements were repeated after every 10000 cycles (E1, E2, E3). Color differences (∆E) and TP measurements were evaluated by CIEDE2000.