Dudak damak yarıklı bireylerin rezonans özellikleri ve akustik ses analizi sonuçları açısından değerlendirilmesi
Assessment of results of acoustic voice analysis and resonance in individuals of cleft lip palate
  1. Tez No: 748699
  2. Yazar: REYHAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KARAMERT, DR. ŞADİYE BACIK TIRANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Damak ± dudak yarıkları, yaygın görülen kraniofasiyal bir anomalidir. Bu bireylerde erken ve yeterli bir cerrahi ile dudak ve damak onarımı yapılsa da velofarengeal disfonksiyon meydana gelebilir. Buna bağlı olarak rezonans ve ses bozuklukları da görülebilir. Bu çalışmadaki amacımız, damak ± dudak yarıklı bireylerde ses ve rezonans bulgularını değerlendirerek aralarındaki ilişkiyi incelemek, velofarengeal disfonksiyonun ses üzerine etkisini incelemek ve bu bulguları sağlıklı bireyler ile karşılaştırmaktır. Çalışma grubuna yaş ortalaması 12,41 ± 3,21 yıl olan 17 kız ve yaş ortalaması 11,53 ± 3,46 yıl olan 17 erkek, toplamda 34 damak ± dudak yarıklı birey dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise çalışma grubu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilen 34 sağlıklı bireyden oluşmaktadır. Ses ve rezonans özellikleri objektif yöntemler (akustik ses analizi, maksimum fonasyon süresi ve Nazometre) subjektif yöntemlerin (CAPE-V, videonazofarengoskopi, Pediatrik Ses Bozukluğu İndeksi) kombinasyonu ile değerlendirilmiştir. Damak ± dudak yarıklı bireylerin Nazometre, CAPE-V, akustik ses analiz, formant frekanslar, maksimum fonasyon süresi, Pediatrik Ses Bozukluğu İndeksi bulgularında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Velofarengeal disfonksiyonun ses bozukluğuyla ilişkisi incelendiğinde, akustik analiz, formant frekans ve maksimum fonasyon süresi bulguları ile Nazometre bulguları arasındaki istatistiksel olarak anlamlı korelasyon elde edilmiştir. Velofarengeal disfonksiyonu olan bireylerde ses bozukluğu ile ilgili çalışmalara ihtiyaç duyulsa da bu bireylerin ses bozukluğu açısından risk altında olduğu düşünülmüştür. Bu nedenle bu bireyler için düzenlenen müdahale planına ses terapisini de eklemek uygun görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Cleft palate ± lip is a common craniofacial anomaly. Velopharyngeal dysfunction may occur in these individuals, even if lip and palate is repaired with an early and adequate surgery. For this reason, resonance and voice disorders can be seen. Our aim in this study is to evaluate the relationship between voice and resonance findings in individuals with cleft palate ± lip, to examine the effect of velopharyngeal dysfunction on voice and to compare these findings with healthy individuals. The study group included 17 girls with a mean age of 12.41 ± 3.21 and 17 boys with a mean age of 11.53 ± 3.46, a total of 34 individuals with cleft palate ± lip. The control group consists of 34 healthy individuals matched with the study group in terms of age and gender. Voice and resonance characteristics were evaluated with a combination of objective methods (acoustic voice analysis, maximum phonation time and Nazometer) and subjective methods (CAPE-V, videonasopharyngoscopy, Pediatric Voice Handicap Index). Statistically significant differences were found in the Nasometer, CAPE-V, acoustic voice analysis, formant frequencies, maximum phonation time, Pediatric Voice Handicap Index findings of individuals with cleft palate ± lip compared to the control group. When the relationship between velopharyngeal dysfunction and voice disorder was examined, a statistically significant correlation was observed between the acoustic analysis, formant frequency and maximum phonation time findings and the Nasometer findings. Although studies on voice disorder are needed in individuals with velopharyngeal dysfunction, these individuals are thought to be at risk for voice disorders. Therefore, it seems appropriate to add voice therapy to the intervention plan prepared for these individuals.