Üniversite öğrencilerinde görülen travmatik stres belirtilerinin iklim değişikliği kaygısı ile ilişkisinin incelenmesi
A study of the relationship between traumatic stress symptoms and climate change anxiety in university students
- Tez No: 748717
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma Türkiye'de üniversite eğitimine devam eden (lisans, yüksek lisans ve doktora) öğrencilerde görülen travmatik stres belirtileri ile iklim değişikliği kaygısı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu bağlamda yaşları 18-47 arasında değişen 145 üniversite öğrencisi ile çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu, Clayton ve Karazsia'nın 2020 yılında geliştirdiği İklim Değişikliği Kaygısı Ölçeği'nin (Development and Validation of a Measure of Climate Change Anxiety) 2021 yılında Elif Gül Şahin tarafından uyarlanmış Türkçe formu ve Başoğlu ve diğerleri tarafından 2001 yılında geliştirilen Travmatik Stres Belirtileri Ölçeği kullanılmıştır. Demografik veriler ile iklim değişikliği kaygısı ölçeği ve alt ölçekleri arasındaki ilişkiler T testi ile incelenmiş olup; cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu değişkenleri ile iklim değişikliği kaygısı ölçeğinin tüm alt ölçeklerinden alınan puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Bununla beraber Travmatik Stres Belirtileri Ölçeği ve alt boyutları ile İklim Değişikliği Kaygısı Ölçeği ve alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between traumatic stress symptoms and climate change anxiety in students who continue university education in Turkey (undergraduate, graduate and PhD). In this context, 145 university students aged between 18-47 years were studied. As data collection tools; the demographic information form prepared by the researcher, Turkish form of Measure of Climate Change Anxiety developed by Clayton and Karazsia in 2020 (Development and Validation of a measure of Climate Change Anxiety) which was adapted by Elif Gul Şahin in 2021 and Traumatic Stress Symptoms Scale developed by Başoğlu and others in 2001 were used in the research. T-test has been used to review the association between demographic data, the climate change anxiety scale, and sub-scales. It has been found out that there is no statistically significant difference between the variables of gender, education level, marital status, mother education status, father education status and the scores taken from all sub-scales of climate change anxiety scale. Moreover, there is a positively significant relationship between Traumatic Stress Symptoms Scale and its sub-dimensions and Climate Change Anxiety Scale and its sub-dimensions.