Üniversite öğrencilerinin ruh sağlığı okur yazarlık intihara ilişkin bilgi ve yaşam doyumu düzeyleri ile intihar olasılığı açısından incelenmesi
Examining mental health literacy, knowledge levels on suicide, levels of life satisfaction, and suicide probability among university students
- Tez No: 958959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN LİNDA FRAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
İntihar kişisel, sosyal ve ruhsal nedenlerle kendi yaşamına son verme eylemidir. İntiharın tanımlamalarda yer alan nedenlerin çok ötesine geçen psikolojik, sosyolojik, psikiyatrik boyutları, çok boyutlu bir sorun olarak kabul edilmesine yol açmaktadır. İntihar davranışını açıklama yaklaşımlarının, sosyal, ekonomik, ruhsal nedenler, aile yapısı ve ilişkilerinde yer alan bozukluklar, kişilik özellikleri, travmatik deneyimler, başa çıkma ve problem çözme güçlüğü, psikososyal destek yetersizliği ve benlik algısına ilişkin olumsuzluklar gibi pek çok faktörü içerdiği ve birçok olguda ruh sağlığı bozukluklarının eşlik ettiği bildirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye İstatistik Kurumu ölüm nedenleri istatistikleri incelendiğinde, Tüm Dünya'da yıllara göre intihar yoluyla ölüm sayılarının arttığı, 15-29 yaş arasında en yüksek değerlere ulaştığı görülmektedir. İntihar istatistikleri önceki yıllara göre intihar olguları arasında yüksek öğrenim mezunu sayılarının arttığını açıklamaktadır. Bu araştırmanın konusu, intihar oranları açısından yüksek risk grubunda görülen genç yetişkinlik çağındaki üniversite öğrencilerinin ruh sağlığı okur yazarlık, intihara ilişkin bilgi ve yaşam doyumu düzeyleri ile intihar olasılığı açısından incelenmesidir. Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde intihar olasılığı, ruh sağlığı okur yazarlığı, intihara ilişkin bilgi düzeyi ve yaşam doyumu değişkenlerinin ilişkilerini inceleyerek, intiharı önleme hizmetlerine ışık tutmaktır. Araştırma nicel verilerin analizine dayalı betimsel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Seçkisiz olmayan yöntemlerden amaçlı, benzeşik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, intihar olasılığı açısından 278 eğitim fakültesi öğrencisinin %48,56'ının ortalamanın üzerinde risk taşıdığını (135 kişi), bu gruptaki 62 kişinin yüksek sayılabilecek risk düzeyinde olduğu belirlenmiştir. İntihar olasılığı alt boyutlarından Sosyal Destek/ Benlik Algısı açısından 63 katılımcının (%22.30) Öfke- Dürtü Kontrolü için 51 katılımcının (%18,34), Umutsuzluk-Yalnızlık düzeyleri açısından 61 katılımcının (%21,94), İntihar Düşüncesi açısından 77 katılımcının (%27,69) yüksek kabul edilebilecek puanlar aldıkları belirlenmiştir. Katılımcıların intiharın önlenebilirliği konusundaki bilgi düzeyi incelendiğinde %29,49'unun (82 kişi) ortalamanın altında, %48,56'sının (135 kişi) çok düşük düzeyde doğru bilgiye sahip olduğu görülmüştür. İntihar Olasılığı ile Bilgi Odaklı Ruh Sağlığı Okur Yazarlığı (RSOY) arasında negatif yönde düşük korelasyon bulunmuştur. Regresyon analizinde Bilgi Odaklı RSOY birinci sırada olmak üzere, Genel RSOY ile birlikte intihar olasılığı üzerindeki değişimin %.059'unu açıklayabilmiştir. Özetle intihar olasılığı üzerinde %.041 oranında bu değişkenler dışındaki faktörlerin etkili olduğu anlaşılmıştır. ii İntihara ilişkin Risk Faktörleri ve Bilgi Odaklı RSOY'un intihar düşüncesi üzerindeki yordayıcı rolü incelendiğinde, regresyon modeli, tanımlayıcılık katsayısının (düzeltilmiş R2 = .090), bağımsız değişkenler olan İntihara İlişkin Bilgi Düzeyi (İBDÖ) Risk Faktörleri, İİBDÖ Tedavi-Önleme ve Bilgi Odaklı RSOY'un birlikte, intihar olasılığı değişkenindeki değişiminin %.090'ını açıkladığı görülmüştür. Araştırma bulguları öğrencilere intiharın belirtileri, nedenler ve tetikleyicileri, ilişkili risk faktörleri ve önlenebilirliği konularında eğitim verilmesinin yararlı olabileceği biçiminde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Suicide is defined as the ending of one's life due to personal, social, and mental reasons. The reasons defined behind suicide are far beyond the psychological, sociological, and psychiatric dimensions, which leads to suicide being accepted as a multidimensional problem. Approaches attempting to explain suicide contain many factors like social, economic, mental health, dysfunctions in the family structure and relationships, difficulties in coping and problem-solving skills, lack of psychosocial support, and negative associations with self-perceptions and has affiliated many mental disorders with this construct. When statistics from the World Health Organization and the Turkish Statistical Institute are examined, the rates by death due to suicide worldwide are increasing and that the highest rates of suicide are seen between the ages 15-29. When compared to suicide rates from the previous years, there has been an increase among higher education graduates. This study aims to examine the mental health literacy, suicide knowledge, and life satisfaction among university level students, who are in the high-risk group. The goal of this study is to shed light on suicide prevention services by examining the relationship between the probability of suicide among university students, their level of mental health literacy, their knowledge levels pertaining to suicide, and their level of life satisfaction. This study was carried out using both quantitative and qualitative methods. The sample was recruited using random purposive sampling to ensure a homogenous sample was obtained. Findings suggest that of the 278 students studying in the faculty of education, 48.56% (n=135) were at risk above the average where 62 students were at a high-risk level. Subscales of the suicide probability inventory suggest that 63 participants (22.30%) scored high on social support/self-perception, 51 participants (18.34%) scored high on anger impulse control, 61 participants (21.94%) scored high on hopelessness-loneliness, and 77 participants (27.69%) scored high on suicidal ideation. When the participants' knowledge levels on suicide prevention were measured, it was found that 82 participants (29.49%) had below average knowledge and 135 participants (48.56%) have very low levels of knowledge. There was a negative correlation between suicide probability and information based mental health literacy (MHL). With MHL first in line in the regression analysis, MHL and suicide probability explained adjusted R2=.059% of the variance which also means that other factors had a .041% impact on suicide probability. iv When the role of risk factors associated with suicide and MHL in the prediction of suicidal ideation, regression analysis findings suggest that the knowledge levels associated with suicide, treatment-prevention, and MHL explain the variation in suicide probability by adjusted R2 =.090). Research findings were interpreted in such that educating students on the signs, causes, and of suicide; associated risk factors, and prevention could be beneficial to them.