Association of tattooing with personality development and organization from a psychodynamic perspective
Dövme yaptırmanın psikodinamik perspektiften kişilik gelişimi ve organizasyonuyla ilişkisi
  1. Tez No: 748732
  2. Yazar: MUHAMMED YASİR NAZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Psikanalitik literatürde dövme, zor deneyimlerle, duygularla, bilinçdışı çatışmalarla ve başka türlü ifade edilmesi imkansız olan endişelerle başa çıkmak amacıyla bir eyleme dökme, bir savunma mekanizması olarak kuramlaştırılmıştır. Kaynaşma korkusundan kaynaklandığı ve kişinin nesneden ayrışmasına ve uzaklaşmasına yardımcı olduğu iddia edilmiştir. Terk edilme korkularından ve idealize edilmiş bir nesneyle birleşme arzusundan da kaynaklanabilir. Mevcut literatür ışığında, bu çalışmanın amacı dövme yaptırmanın kişilik organizasyonu düzeyi ve ayrılma-bireyleşme ile olan ilişkilerini araştırmaktır. Yukarıda bahsedilen kavramları ölçmek için Kişilik Organizasyonları Envanteri (IPO) ve Ayrılma Bireyleşme Envanteri (SII) kullanılmıştır. Verileri toplamak için gerçekleştirilen çevrimiçi ankete 394 katılımcı katılmıştır. Sonuçlar, deri yüzeyini dövme ile kaplamanın daha yüksek kimlik dağılımı, gerçeklik testinde daha yüksek bozulma ve daha düşük kişilik organizasyonu düzeyi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Dövme varlığı, ilkel savunmalara daha fazla başvurma, daha yüksek kimlik dağılımı ve daha düşük kişilik organizasyonu düzeyi ile ilişkili bulunmuştur. Lojistik regresyon analizi, dövme varlığının ilkel savunmaların kullanılmasıyla yordandığını göstermiştir. Ek olarak, Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılarak veriye dayalı bir model oluşturulmuştur; bu model sonuçları, deri yüzeyini dövmeyle kaplamayla birlikte madde ve alkol kullanımı, kasıtlı kendine zarar verme ve kazara kendine zarar vermenin ortak bir latent faktörün göstergesi olduğunu göstermiştir. Bu latent faktör, engellenmiş gelişimle ilişkilendirilen bedenleşmiş eyleme dökme olarak kavramsallaştırılmıştır. Bu bulgular, dövmenin psikodinamik önemine ilişkin mevcut literatüre atıfta bulunarak tartışılmıştır. Son olarak, bu çalışmanın klinik çıkarımları ve sınırlılıkları ile birlikte gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the psychoanalytic literature, tattoos are theorized to be a way of acting out, a defense mechanism, in order to cope with difficult experiences, emotions, unconscious conflicts, and anxieties that are impossible to contain or express otherwise. It is claimed to be stemming from fears of fusion and helps the person in separating and distancing from the object. It might also stem from fears of abandonment and a desire to merge with an idealized object. In light of the existing literature, aim of this study was to explore the associations of tattooing with level of personality organization and separation-individuation. Inventory of Personality Organization (IPO) and Separation Individuation Inventory (SII) were used to measure the aforementioned constructs. 394 participants took part in the online survey that was conducted to collect the data. Results indicated that higher tattoo coverage was associated with higher identity diffusion, higher impairment in reality testing and lower level of personality organization. Presence of tattoos was associated with higher reliance on primitive defenses, higher identity diffusion and lower level of personality organization. Logistic regression analysis showed that tattoo presence was predicted by use of primitive defenses. Additionally, a data-based model was generated using Structural Equation Modeling (SEM), whose results indicated that tattoo coverage, along with substance and alcohol use, intentional self-harm and accidental self-harm was indicative of a common latent factor, which we conceptualized as embodied acting-out, that was found to be associated with impeded development. These findings are discussed in reference to the existing literature on the psychodynamic significance of tattooing. Lastly, clinical implications and limitations of the present study along with recommendations for future research are presented.