Maltepe ceza ve infaz kurumundaki mahkumların hepatit B ve C seroprevalansı
Seroprevalence of hepatitis B and C among prisoners in maltepe penal institution
- Tez No: 940090
- Danışmanlar: UZMAN ALPER GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Maltepe ceza ve infaz kurumundaki 495 mahkum ve 25 ceza ve infaz koruma memurunun HBsAg ve Anti-HCV sonuçlarına bakılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 520 kişiye demografik özelliklerinin yanı sıra cinsel davranış özellikleri, kondom kullanımı alkol, sigara uyuşturucu kullanımı, dövme yaptırma, ortak diş fırçası, tırnak makası, traş bıçağı ve kan transfüzyon öyküsünün sorgulandığı bir anket yapılmıştır. Çalışmamızda HCV enfeksiyonu saptanan tüm olgularda damar içi uyuşturucu kullanımının olduğu görülmüş olup, tüm hepatit olguları içinde yapılan istatistiksel incelemede anlamlı bulunmuştur (p < 0,05). Cezaevi çalışanlarında HBsAg ve Anti-HCV pozitifliğine rastlanmamıştır. HBV ve HCV seroprevalansı toplumla benzer özellik göstermektedir. HBV ve HCV saptanan hastaların aynı koğuşta ortak tırnak makası ve traş bıçağı kullanımının olması hastalığın yayılım ihtimali açısından dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the serological status of 495 inmates and 25 correctional officers at Maltepe Penal Institution was evaluated for hepatitis B surface antigen (HBsAg) and hepatitis C virus antibodies (anti-HCV). A structured questionnaire was administered to all 520 participants who provided informed consent. The survey included questions regarding demographic characteristics, sexual behaviors, condom use, alcohol, tobacco and illicit drug consumption, history of tattooing, sharing of personal hygiene items (toothbrushes, nail clippers, razors), and previous blood transfusions. All individuals with HCV infection reported intravenous drug use, and this association was found to be statistically significant (p < 0.05). No HBsAg or anti-HCV positivity was detected among correctional officers. The overall seroprevalence of HBV and HCV in the prison population was comparable to that observed in the general population. Notably, among infected individuals, the sharing of nail clippers and razors within shared living spaces may represent a potential route of transmission and warrants attention from a public health perspective.