The association of cyberbullying tendency with parenting styles, disordered eating attitude and body image dissatisfaction
Siber zorbalık eğilimi ile ebeveynlik stilleri, düzensiz yeme tutumu ve beden algı memnuniyetsizliği arasındaki ilişki
- Tez No: 748734
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Internetin kullanımının yaygınlaşması ve internet yoluyla iletişimin artması ile günlük hayatta yüz yüze etkileşimin problemi olan zorbalığa benzer olarak siber zorbalık ortaya çıkmıştır. Kullanımdaki, etkileşimdeki artış siber zorbalık oranını arttırmış ve kullanımdaki çeşitlilik siber zorbalıktaki çeşitliliğe beraberinde getirmiştir. Zorbalık gibi siber zorbalık da bireylerin ruhsal sağlığında olumsuz önemli etkiler yarattığı için son dönemde araştırma alanında önem ve öncelik verilen bir konu haline gelmiştir. Siber zorbalığın tanımı ve ölçülme şekli hala araştırma tartışma konusudur fakat siber zorbalık genel olarak bireylere rahatsızlık ve zarar vermek amacıyla elektronik ve dijital ortamlarda gerçekleştirilen saldırgan ve zararlı eylem olarak tanımlanmaktadır. Araştırmalar çoğunluklu olarak siber zorbalığın kişilerde yarattığı etkilere odaklanmıştır. Son zamanlarda siber zorbalığı anlama adına siber zorbaların özelliklerini anlama üzerine araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar siber zorbalığa maruz kalmanın bireylerde düzensiz yeme tutumları ve beden algı memnuniyetsizliği üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Ebeveynlik stillerinin ayrı ayrı siber zorbalık deneyimini, beden algı memnuniyetsizliğini ve düzensiz yeme tutumlarını etkileyen bir faktör olduğu bulunmuştur. Bu araştırmanın amacı da ebeveynlik stillerinin, beden algı memnuniyetsizliği ve düzensiz yeme tutumlarının siber zorbalık eğiliminde nasıl bir etkisi olduğunu gözlemlemektedir. Bu ilişkiyi ölçme adına sosyal medya kullanan bireylerle çevrimiçi bir anket yürütülmüştür ve 200 katılımcının sonuçları analiz edilmiştir. Sonuçlar, anne ve babanın çocuğa gösterdiği ilginin siber zorbalığın belirleyicisi olduğunu ve annenin demokratik ebeveynlik tarzının siber zorbalıkta etkili olduğunu bulmuştur. Bu sonuçlar ebeveynlik stillerinin ve siber mağdurluğun siber zorbalık üzerindeki etkisi hakkında ön bulgular sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the Internet and the increase in communication via the Internet, cyberbullying has emerged similar to the problem of face-to-face interaction in daily life. The increase in use and interaction has increased the rate of cyberbullying and the diversity in use has brought about the diversity in cyberbullying. Cyberbullying, like bullying, has recently become a subject of importance and priority in the field of research, as it has negative effects on the mental health of individuals. The definition and measurement of cyberbullying is still a matter of research and debate, but cyberbullying is generally defined as an offensive and harmful action carried out in electronic and digital environments with the aim of causing discomfort and harm to individuals. Research has mostly focused on the effects of cyberbullying on people. Recently, research has begun to be conducted on understanding the characteristics of cyberbullies in order to understand cyberbullying. Studies have found that exposure to cyberbullying is effective in disordered eating attitude and body dissatisfaction in individuals. It has been found that parenting styles are a factor that affects the cyberbullying experience, body image dissatisfaction and disordered eating attitudes separately. The aim of this study is to observe how parenting styles, body image dissatisfaction and disordered eating attitudes affect the tendency of cyberbullying. In order to measure this relationship, an online survey was conducted with individuals using social media and the results of 200 participants were analyzed. The results found that maternal and paternal responsiveness were indicators of cyberbullying, and the mother's authoritative parenting style was effective in cyberbullying. These results provide preliminary findings about the effect of parenting styles and cybervictimization on cyberbullying.